لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

سی‌ سناتور جمهوریخواه خواستار تعلیل فوری مجوز امنیتی آرین طباطبایی شدند


این نامه به ابتکار سناتور راجر ویکر (راست) عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده تنظیم شده است.
این نامه به ابتکار سناتور راجر ویکر (راست) عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده تنظیم شده است.

سی سناتور جمهوریخواه از وزارت دفاع آمریکا خواستند فورا مجوز امنیتی آرین طباطبایی مقام ایرانی‌تبار پنتاگون را به ظن «روابط نزدیک با دولت جمهوری اسلامی» لغو کند.

راجر ویکر سناتور ایالت میسی‌سیپی و عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده نامه‌ای را تنظیم کرده که ۲۹ عضو دیگر جمهوریخواه سنا آن را امضا کرده‌اند. این اعضای سنا در نامه خود خطاب به وزیر دفاع آمریکا، ضمن شرح اقدامات آرین طباطبایی، مقام‌ ایرانی‌تبار پنتاگون، با تاکید بر «روابط نزدیک» او با دولت ایران، خواستار لغو فوری مجوز امنیتی خانم طباطبایی شدند.

این تازه‌ترین تلاش قانونگذاران آمریکایی بعد از انتشار گزارش سمافور است. برخی گزارش‌های منتشر شده در روزهای گذشته ادعایی را مطرح کرده که آرین طباطبایی، دستیار وزیر دفاع در امور «عملیات‌های ویژه و درگیری‌های کم‌شدت»، یکی از اعضای موسس «طرح کارشناسان ایران» بوده که با همکاری با جمهوری اسلامی تلاش می‌کردند تا روایت های نادرست خود را در مورد برنامه هسته‌ای ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران و با قدرت‌های غربی گسترش دهند.

این سی سناتور در نامه خود نوشته‌اند خانم طباطبایی در یکی از فرم‌های استخدامی خود در وزارت دفاع، از تماس با محمدجواد ظریف و سایر مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گزارش داده بود.

Senate on Ariane Tabatabai
نامه سی عضو جمهوریخواه سنا به وزیر دفاع آمریکا درباره آرین طباطبایی

به نوشته سناتورهای جمهوریخواه سنا، ایمیل‌های درز کرده نشان می‌دهد خانم طباطبایی درباره شرکت در کنفرانس‌ها از جمله سفر به اسرائیل، نظر جمهوری اسلامی را پرسیده است.
به نوشته این سناتورها، وزارت دفاع باید مانند اقدام وزارت خارجه در لغو مجوز‌های امنیتی رابرت مالی، رئیس سابق آرین طباطبایی، مجوز‌های او را نیز لغو کند. سناتورهای سرشناسی چون تام کاتن، ریک اسکات، چاک گراسلی، لیندزی گراهام و جیم ریش این نامه را امضا کرده‌اند. هیچ عضو دموکرات سنا این نامه را امضا نکرده است.

درخواست اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان

پیشتر، تعدادی از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا طی نامه‌ای به وزارت دفاع ایالات متحده خواستار شفاف‌سازی پنتاگون درباره کارمند خود آرین طباطبایی و همکاری و ارتباطات او با جمهوری اسلامی شدند.

الیز استفانیک نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان، روز جمعه ۷ مهر در وب‌سایت خود اعلام کرد که به همراه تعداد دیگری از قانونگذاران کنگره، ضمن ابراز خشم از استخدام خانم طباطبایی در وزارت دفاع در نامه‌ای به لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، نوشتند: «این تکان دهنده و غیرقابل قبول است که وزارت دفاع، شخصی را به کار می‌گیرد که با رژیم ایران همکاری نزدیکی داشته و در تشکیلاتی حاضر بوده که توسط رژیم ایران به عنوان ابزاری برای گسترش نفوذ خود در جریان مذاکرات برجام استفاده می‌شد.»

قانون‌گذاران در این نامه، طرح ادعاها مبنی بر اینکه یکی از کارمندان فعلی وزارت دفاع با تهران برای پیشبرد روایت هایشان همکاری کرده را نشان‌دهنده ناکامی آشکار وزارت دفاع در بررسی درست کارمندان خود دانستند و از وزارت دفاع خواستند تا مجوز امنیتی خانم طباطبایی را فوراً تعلیق کند و نتایج تحقیقات خود را در مورد این موضوع به طور کامل به مردم آمریکا ارائه دهد.

آنها همچنین تاکید کردند: «وزارت دفاع باید به مردم آمریکا پاسخ دهد که چرا آنها از پول مالیات‌دهندگان برای به کارگیری یک عامل ایرانی استفاده می‌کنند که برای پیشبرد روایت بدخواهانه تهران در داخل ایالات متحده و مشروعیت بخشیدن به برنامه هسته‌ای ایران در صحنه جهانی کار می‌کرده است.»

معاون وزیر دفاع آمریکا اما روز جمعه ۷ مهر، درسنای ایالات متحده، گفت که پنتاگون «در حال بررسی» مجوز امنیتی و دسترسی فوق محرمانه «آرین طباطبایی» است.

کریستوفر مایر افزود: ما نامه مشترک کمیته نیروهای مسلح و کمیته فرعی اطلاعات و عملیات ویژه مجلس نمایندگان آمریکا در این زمینه را دو روز پیش دریافت کردیم و فعالانه در حال بررسی [این مسئله] هستیم که آیا قوانین و مقررات در جریان اعطای مجوز دسترسی اطلاعات فوق محرمانه به آرین طباطبایی به درستی رعایت شده است یا نه.

این در حالی است که متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه درباره گزارش‌هایی در رسانه‌ها از «نفوذ یک شبکه از عوامل جمهوری اسلامی به محافل سیاسی غربی» آن را مربوط به ده سال قبل دانست و گفت: «این اتفاق مربوط به یک دهه قبل است، بیشتر افراد نامبرده در این گزارش، دیگر مسئولیتی در دولت آمریکا ندارند و یک نفر از آنها که اکنون برای وزارت دفاع آمریکا کار می‌کند، تحت یک بررسی پیشینه کامل برای دریافت مجوز امنیتی قرار گرفته است.»

آرین طباطبایی، محقق ایرانی‌تبار حوزه علوم سیاسی و بین‌الملل مدتی با تیم رابرت مالی همکاری داشت اما در ژانویه ۲۰۲۲ از این تیم جدا شد و به وزارت دفاع رفت.

خانم طباطبایی دانش‌آموخته کینگز کالج لندن و فرزند سید جواد طباطبایی استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر حوزه فلسفه، تاریخ و سیاست است.

XS
SM
MD
LG