لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

گاهشمار همه پرسی استقلال کاتالونیا


رای به جدائی کاتالونیا از اسپانیا کشور را عمیقا دچار تفرقه کرده است. مقام های کاتالونیا از رای مثبت اکثریت بزرگ مردم ایالت به استقلال سخن می گویند در حالی که دولت مرکزی همه پرسی را بی اعتبار اعلام کرده است. از این پس چه خواهد شد معلوم نیست، اما مقام های کاتالونیا می گویند پارلمان محلی ظرف روزهای آینده استقلال سرزمین را اعلام خواهد کرد.

کاتالونیا یکی از ۱۷ ایالت خودمختار جمهوری اسپانیاست با ۵/۷ میلیون نفر جمعیت و بندر بارسلونا در ساحل مدیترانه که دومین شهر بزرگ اسپانیا است. مردم کاتالونیا زبان خاص خود را دارند و یک پنجم از کل اقتصاد اسپانیا را تولید می کنند. کل اقتصاد اسپانیا حدود یک تریلیون و یک میلیارد یورو است.

به گاهشمار همه پرسی نگاهی می اندازیم:

۲۰۰۶- دولت مرکزی و مقام های محلی کاتالونیا با تفویض اختیارات بیشتر به این ایالت در حوزه های مالی، بهداشت و آموزش و پرورش موافقت کردند.

۲۰۰۸- بحران مالی ۵ ساله اسپانیا آغاز شد.سیاست های ریاضتی و بحران بزرگ اقتصادی کشور مردم کاتالونیا را خشمگین ساخت چون بر آن بودند که جدای از مادرید زندگی بهتری خواهند داشت.

۲۰۱۰- دیوان قانون اساسی اسپانیا با لغو توافق سال ۲۰۰۶ موجب خشم مردم ایالت شد و جنبش استقلال طلبی را تقویت کرد. یک میلیون نفر در بارسلونا برای کسب استقلال دست به تظاهرات زدند. حزب طرفدار استقلال در انتخابات محلی پیروز شد.

۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲- در سالروز ملی کاتالونیا جنبش استقلال خواهی با قدرت بیشتری درخواست خود را مطرح کرد. اما مادرید با درخواست استقلال و یا با تفویض اختیارات مالی بیشتر به ایالت مخالفت کرد.

مارس ۲۰۱۴- دیوان قانون اساسی اسپانیا با برنامه دولت محلی دایر بر برگزاری همه پرسی برنامه ریزی شده ۹ نوامبر مخالفت کرد و اعلام داشت در چنان همه پرسی تمامی مردم اسپانیا باید شرکت کنند.

۹ نوامبر ۲۰۱۴ - دولت محلی کاتالوینا برنامه همه پرسی را لغو کرد اما اعلام کرد یک همه پرسی غیررسمی برگزار می کند تا نظر کلی مردم ایالت در باره استقلال مشخص گردد. در رای گیری کمتر از نیمی از افراد برخوردار از حق رای - ۳/۲ میلیون نفر- شرکت داشتند و ۸۰ درصد به جدائی رای دادند. مادرید نتیجه رای گیری را نوعی تبلیغات و پروپاگاند قلمداد کرد.

سپتامبر ۲۰۱۵ - باراک اوباما رئیس جمهوری وقت آمریکا از اسپانیای متحد و یکپارچه اعلام حمایت کرد. سران اتحادیه اروپا نیز گفتند کاتالونیا را به عنوان عضو اتحادیه نخواهند پذیرفت.در انتخابات محلی حزب های طرفداراستقلال اکثریت بیشتری کسب کردند.

دسامبر ۲۰۱۵- دیوان قانون اساسی اسپانیا قطعنامه های پارلمان محلی ایالت در مورد استقلال را غیرقانونی اعلام کرد.

مارس ۲۰۱۷- آرتور ماس رئیس جمهوری پیشین کاتالونیا به دلیل برگزاری همه پرسی سال ۲۰۱۴ برای مدت دو سال از انجام وظیفه در خدمات عمومی محروم شد.

۹ ژوئن ۲۰۱۷- کارلوس پجد یمون رئیس جمهوری کاتالونیا تاریخ اول اکتبر را روز همه پرسی اعلام کرد. مقام های ایالت گفتند ۴۸ ساعت پس از آن که رأی های «آری» اکثریت داشت جمهوری کاتالونیا اعلام خواهد شد.

۷ سپتامبر ۲۰۱۷- دیوان قانون اساسی اسپانیا به لغو همه پرسی رای داد.

۲۰ سپتامبر۲۰۱۷- پلیس اسپانیا ده ها مقام کاتالونیا و سازمان دهندگان همه پرسی را بازداشت کرد.

۲۱ سپتامبر ۲۰۱۷- دیوان قانون اساسی اسپانیا ۲۲ مقام کاتالونیایی را هریک بین ۷ تا ۱۲ هزار دلار جریمه کرد چون از رای دیوان ولغو همه پرسی سر باز زده بودند.

۲۹ سپتامبر۲۰۱۷- مقام های کاتالونیا بر انجام همه پرسی پافشاری کردند. مادرید اعلام کرد مانع برگزاری همه پرسی خواهد شد.

۳۰ سپتامبر ۲۰۱۷- پلیس اسپانیا به دانش آموزان و پدر و مادرهایشان که مدرسه ها را برای برگزاری رای گیری اشغال کرده بودند تا ۶ بامداد یکم اکتبر روز همه پرسی، مهلت داد به اشغال پایان بدهند.

۱ اکتبر ۲۰۱۷- پلیس اسپانیا راه های ورودی به حوزه های رای گیری را بست و با شلیک گلوله های لاستیکی به روی طرفداران استقلال تلاش کرد مانع برگزاری همه پرسی شود. صدها نفر زخمی شدند.

۲اکتبر ۲۰۱۷- مقام های کاتالونیا اعلام کردند با شمارش اکثریت آرا، ۹۰ درصد مردم ایالت به استقلال رای داده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG