لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

اتحادیه اروپا و سازمان همکاری و امنیت اروپا خواستار گفتگو درباره همه پرسی کاتالونیا شدند


طرفداران استقلال کاتالونیا روز یکشنبه شب پس از پایان رای گیری تجمع کردند.
طرفداران استقلال کاتالونیا روز یکشنبه شب پس از پایان رای گیری تجمع کردند.

کمیسیون اروپایی ضمن غیرقانونی خواندن همه پرسی استقلال کاتالونیا از دولت اسپانیا و مقام‌های کاتالونیا خواست اختلاف را از راه گفتگو حل کنند.

کمیسیون که شاخه اجرایی اتحادیه اروپاست تاکید کرد که خشونت هرگز نمی‌تواند ابزار سیاسی باشد. اکنون زمان وحدت و ثبات است نه هنگام تفرقه و جدایی .

مدیر نهادهای دموکراتیک و حقوق بشر سازمان همکاری و امنیت اروپا نیز از مقام‌های اسپانیا خواست ضمن تضمین احترام به آزادی‌های اساسی بیان و اجتماعات، با اقدام‌های تنش زدایانه در کاهش بحران جاری بکوشند و تضمین کنند که از نیروی پلیس تنها زمانی که لازم می‌شود استفاده کنند .

در کاتالونیا اعلام شد در درگیرهای ناشی از تلاش پلیس برای جلوگیری از برگزاری همه پرسی ۹۰۰ نفر زخمی شده اند. دیوان قانون اساسی اسپانیا، قانون پارلمان ایالت کاتالونیا دایر بر برگزاری همه پرسی استقلال را بی‌اعتبار اعلام کرده است. اما همه پرسی برگزار شد و کارلوس پوجدمون رئیس جمهوری کاتالونیا در پیام تلویزیونی اعلام کرد ایالت با رای گیری همه پرسی حق استقلال را کسب کرده و از اتحادیه اروپا خواست نظرش را تغییر بدهد.

دولت اسپانیا مخالفت صریح خود با همه پرسی و نتیجه آن را اعلام کرده است.

ماریانا راخوی نخست وزیر اسپانیا همه پرسی را غیرقانونی و برگزاری آن را حمله به حکومت قانون خوانده است. رافائل کاتالا وزیر دادگستری نیز می‌گوید مادرید همه تلاش های خود را برای جلوگیری از اعلام استقلال کاتالونیا به کار خواهد گرفت. دولت محلی کاتالونیا روز دوشنبه ۱۰ مهر اعلام کرد نتیجه شمارش آراء تا کنون نشان می‌دهد ۹۰ درصد مردم ایالت به استقلال رای مثبت داده اند، هشت درصد رای مخالف داده‌اند و بقیه آرا هم باطله بوده است. از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر افراد برخوردار از حق رای در ایالت کاتالونیا، بیش از دو میلیون نفر یعنی ۴۲ درصد واجدان شرایط در همه پرسی روز یکشنبه شرکت کردند.

در واشنگتن دولت ترامپ به همه پرسی واکنش نشان داد و وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد دولت از یک اسپانیای قوی و یکپارچه حمایت می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین از آزادی بیان و اجتماعات حمایت کرد و از طرف‌های بحران خواست رفتارشان با قوانین اسپانیا هماهنگ باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG