لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

دولت اسپانیا برای جلوگیری از همه‌پرسی در بارسلون نیرو اعزام می‌کند


وزیر کشور و سخنگوی دولت اسپانیا گفت اعزام نیروی پلیس به منطقه کاتالونیا به مرکزیت شهر بارسلون به قصد بهبود هماهنگی میان نیروهای ملی و منطقه ای و اقدام در صورتی است که وعده دولت منطقه ای کاتالونیا مبنی بر انجام رفراندم استقلال به مورد اجرا گذاشته شود.

دولت ملی اسپاینا مخالفت رفراندم است و آن را غیرقانونی می‌داند.

«اینیگو مندز دویه‌گو» سخنگوی دولت گفت وزارت داخلی کاتالونیا مطلع شده است: «با توجه به بروز آشوبی که قبلا به آن اشاره کردم، دولت با اختیارات قانونی که به آن محول شده تصمیم دارد تا واحدهای تقویتی مختلف را برای هماهنگی با نیروهای منطقه ای که قبلا ماموریت خود را مستقل انجام می‌دادند برای حمایت از آنها اعزام کند و مطمئن شود هماهنگی به بهترین وجهی میان دولت خودمختار و اداره مرکزی در چارچوب نیروهای امنیتی برقرار شود.»

این تحولات همزمان با افزایش تنش میان مقامات اسپانیا و مسئولان کاتالونیا در مورد همه پرسی استقلال که برای یکشنبه هفته آینده برنامه ریزی شده روی می‌دهد.

افسران گارد ملی پلیس این هفته نزدیک به ۱۲ تن مقامات دولت محلی کاتالونیا را دستگیر و حدود ۱۰ میلیون برگه رای را ضبط کردند، که موجب شد صدها تن از طرفداران استقلال در کاتالونیا پنجشنبه در خارج از دادگاه با مطالبه آزادی مقامات دستگیر شده تظاهرات کنند. در پی آن، روز جمعه نیز هزاران تن در بارسلون در برابر دادگستری آن شهر تظاهرات کردند.

سخنگوی دولت گفت دولت همواره حاضر به مذاکره است: «نخست وزیر ۴۸ ساعت پیش خواستار مذاکره با مقامات کاتالان و توقف این رفراندوم غیر قانونی شد. ما باید در باره این موضوع گفت‌وگو کنیم. ولی دولت پاسخی دریافت نکرده، در واقع یک واکنش منفی بصورت بیانیه دریافت کرده که در را به روی هرگونه مذاکره بسته است. ولی ما موضع مذاکره را باز نگه می‌داریم.»

مقامات در منطقه ثروتمند کاتالونیا به اصرار می‌گویند رای گیری برای استقلال به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG