لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۱

بسیاری از حوزه های رای گیری رفراندوم استقلال کاتالونیا توسط پلیس اسپانیا بسته شد


رفراندوم استقلال کاتالونیا یکشنبه نهم مهرماه برگزار می شود
رفراندوم استقلال کاتالونیا یکشنبه نهم مهرماه برگزار می شود

همه پرسی استقلال کاتالونیا قرار است روز یکشنبه برگزار شود.

برخی از حوزه های رای گیری توسط پلیس بسته شده اند.کاتولونیا با تقریبا ۸ میلیون نفر جمعیت، ثروتمند ترین استان اسپانیاست که در شمال شرقی آن کشور واقع است.

ده سال پیش، قانون خود مختاری استان کاتولونیا به مورد اجرا گذاشته شد، اما چند سال بعد، موادی از آن توسط دادگاه عالی اسپانیا رد شد. جدائی طلبان نیز معتقدند بخش بزرگی از ثروت تولید شده در استان کاتولونیا به دولت مرکزی و از آن طریق به سایر استان های اسپانیا منتقل می شود.

اوریول هونگه را، یکی از مقام های استان کاتولونیا و از حامیان همه پرسی روز یکشنبه می گوید، با وجودی که دولت مرکزی از تمام توان برای متوقف کردن این رفراندوم استفاده کرده، اما همه چیز مطابق برنامه پیش می رود.

رئیس جمهوری فرانسه نیز ضمن حمایت از اسپانیای متحد بر ضرورت مذاکره با جدائی طلبان تاکید می کند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت: «ما به آرامش و دیالوگ در کشورهای مان نیاز داریم. من به دولت مرکزی اسپانیا به عنوان شریک سیاسی فرانسه اعتماد دارم، و برقراری دیالوگ مثبت با جدائی طلبان کاتولونیا را بهترین راه حل می دانم».

تلاش دولت اسپانیا برای متوقف کردن همه پرسی کاتالونیا

یک استاد علوم سیاسی در دانشگاه بارسلونا هم می گوید، جدائی طلبان خواستار کسب اکثریت آراء هستند، حتی اگر به استقلال واقعی ختم نشود.

گابریل کولومه، استاد علوم سیاسی، دانشگاه بارسلون گفت: «آن ها روز یکشنبه سعی خواهند کرد صف های مردم در برابر حوزه های رای گیری را نشان دهند، حتی اگر آن حوزه ها را پلیس بسته باشد! این کار از جنبه نمادین خیلی برای آن ها مهم است. اما معضل کاتولونیا با اقداماتی مانند جدائی خواهی و استقلال حل نخواهد شد. چاره کار، بازنگری در قانون اساسی اسپانیا ست که سی و نه سال پیش به تصویب رسید».

روز جمعه مخالفان برگزاری همه پرسی در کاتولونیا در مادرید پایتخت اسپانیا اجتماع کردند، و پلیس کاتولونیا نیز برای جلوگیری از رفراندوم دستور بسته شدن ۲۳۰۰ حوزه رای گیری را که اکثراً مدرسه هستند، صادر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG