لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۹

حمله تروریستی با خودرو به عابران در بارسلون اسپانیا: ۱۳ کشته و ۵۰ زخمی


این چندمین حمله تروریستی به عابران با خودرو در اروپا در دو سال اخیر است.
این چندمین حمله تروریستی به عابران با خودرو در اروپا در دو سال اخیر است.

یک دستگاه خودرو ون سفید رنگ روز پنجشنبه به گروهی از عابران پیاده در مرکز شهر بارسلون در اسپانیا زد، که منجر به دست‌کم ۱۳ کشته و ۵۰ زخمی شد.

رسانه های بین المللی که آمار تلفات را به نقل از یک مقام دولت محلی اعلام کردند، خبر دادند حال ۱۰ نفر وخیم گزارش شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پلیس اسپانیا در پیامی در توئیتر ضمن اعلام این خبر از مردم خواست از رفتن به محله معروف و شلوغ «لاس رامبلاس» خودداری کنند.

شاهدان عینی می گویند خودرو با سرعت خیلی زیاد و به صورت مارپیچ در وسط این خیابان باریک و پر ازدهام حرکت می کرد و عابران پیاده را زیر می گرفت.

در همین حال، برخی رسانه‌ها مانند خبرگزاری رویترز و سی ان ان از ورود دو فرد مسلح به رستورانی در همان منطقه، و اندکی پس از آن حادثه، خبر داده‌اند.

رویترز به نقل از رسانه‌های محلی نوشت، صدای تیراندازی در آن اطراف شنیده شده است؛ هر چند این رسانه های محلی منبع خبر خود را مشخص نکرده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز ساعتی بعد به نقل از رسانه های محلی نوشت، پلیس اسپانیا حوادث امروز در میدان کاتالونیا را رسما «حملات تروریستی» خوانده است.

وبسایت اعماق که اخبار گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را پوشش می دهد، ساعاتی بعد با انتشار بیانیه ای اعلام کرد این گروه افراطی مسئولیت حمله را بر عهده گرفته است.

از آنجا که این بیانیه حمله را عملیات «سربازان» خلافت خودخوانده داعش توصیف کرده، نمی توان مطمئن بود آیا با برنامه ریزی و هماهنگی آن گروه بوده یا هواداران آن بطور مستقل عمل کرده و داعش طبق معمول از آن حمایت کرده است.

مکانی که حمله در بلوار لاس رامبلاس صورت گرفت.
مکانی که حمله در بلوار لاس رامبلاس صورت گرفت.

آخرین اخبار از اسپانیا حاکی از دستگیر شدن دو نفر در ارتباط با حوادث امروز است. هنوز بطور دقیق مشخص نیست آیا راننده ون نیز در میان دستگیرشدگان است یا خیر.

با این حال رسانه های اسپانیا بعدا از قول مقام های پلیس گفتند راننده ون موفق به فرار شده و نیروهای امنیتی همچنان به دنبال او هستند.

برخی رسانه های محلی نیز از کشته شدن یکی از مهاجمان رستوران در جریان درگیری با ماموران پلیس خبر دادند. این خبر هنوز بطور رسمی تایید نشده است.

مدتی بعد پلیس کاتالونیا از زیر گرفتن دو مامور پلیس در یک پست ایست بازرسی در نزدیکی محل حادثه امروز توسط یک دستگاه خودرو فورد فوکِس سفید رنگ خبر داد.

بنابر اعلام پلیس، راننده خودرو سه کیلومتر جلوتر به ضرب گلوله از پا در آمد و خودرو متوقف شد. مشخص نیست این حادثه با حمله تروریستی پیش از آن ارتباط دارد یا خیر.

شهرهای مختلف اروپا در چند سال اخیر شاهد حملات مختلف تروریستی، از جمله حمله به عابران پیاده با استفاده از خودرو و همچنین تیراندازی در اماکن عمومی، بوده اند.

بیش از ۵۰ نفر در حمله این خودرو زخمی شدند که حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.
بیش از ۵۰ نفر در حمله این خودرو زخمی شدند که حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.

رئیس جمهوری و وزیر خارجه ایالات متحده حملات تروریستی امروز بارسلون را محکوم کرده و گفته اند از ارائه هر گونه کمکی به اسپانیا دریغ نخواهند کرد.

دولت و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده با مقام های مربوطه در اسپانیا برای دریافت جزئیات بیشتر از حوادث امروز در ارتباط هستند.

سران کشورهای دیگر نیز، از جمله آلمان، بریتانیا، فرانسه، بلژیک و همچنین پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، این حمله را محکوم و با مردم اسپانیا ابراز همدردی کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG