لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۶

تحقیقات گسترده درباره احتمال شبکه تدارکاتی حامی تروریست ها در اروپا


مسئولان امنیتی اروپا در تلاش هستند شبکه احتمالی حامی عامل حمله هفته گذشته در برلین را شناسایی کنند. تحقیقات نشان می دهد مظنون حمله برلین پیش از کشته شدن در ایتالیا موفق شده بود کنترل‌های امنیتی آلمان و فرانسه را دور بزند.

دوشنبه گذشته یک کامیون سنگین به بازارچه تعطیلات سال نو در برلین زد و ۱۲ نفر را کشت. گروه داعش مسئولیت حمله را بر عهده گرفت و عقیده بر این است که «انیس عامری» عامل اصلی آن باشد.

وزارت کشور ایتالیا چند روز بعد اعلام کرد که این جوان ۲۴ ساله تونسی در درگیری با ماموران پلیس در آن کشور کشته شده است.

به نوشته رسانه‌های ایتالیا، اثر انگشت فرد کشته شده با انیس عامری مطابقت دارد و اسلحه‌ای که همراه او بوده، همان اسلحه‌ای است که راننده لهستانی کامیون پیش از حمله با آن به قتل رسیده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، حال این پرسش مهم مطرح شده که با وجود آن که پلیس اروپا به دنبال او بوده، وی چگونه موفق شده است از آلمان خارج شود و با عبور از فرانسه خود را به ایتالیا برساند.

کارشناسان و نیروهای امنیتی احتمال وجود یک شبکه تدارکاتی در اروپا که از او حمایت کرده است را مطرح کرده‌اند و پلیس ایتالیا هم به دنبال شناسایی رابط های احتمالی او در ایتالیا، به ویژه در میلان، هستند.

انیس عامری در سال ۲۰۱۱ میلادی از طریق ایتالیا وارد اروپا شده بود و بیش از سه سال هم در آن کشور زندانی شد.

در همین حال، دولت تونس هم روز شنبه از دستگیری سه نفر، از جمله برادرزاده ۱۸ ساله انیس عامری، در ارتباط با پرونده حمله هفته گذشته به بازارچه کریسمس در پایتخت آلمان خبر داده است.

بنا بر اعلام وزارت کشور تونس، انیس عامری از طریق پست برای برادرزاده اش پول فرستاده بود تا با سفر به اروپا، به شبکه‌ای به نام «ابو الولا» – که انیس عامری ادعا می‌کرد سرکرده آن است – بپیوندد.

برادرزاده دستگیر شده به پلیس تونس گفته است که از طریق شبکه پیام رسان تلگرام با انیس عامری در ارتباط بوده و پس از جذب شدن به یک شبکه جهادی، از او خواسته شد با داعش اعلام همبستگی کند.

از این رو تحقیقات در مورد احتمال وجود یک شبکه تدارکاتی فعال در حمایت از تروریسم در اروپا تشدید شده و اسپانیا هم روز شنبه اعلام کرد تحقیقاتی را در این زمینه با هماهنگی مسئولان آلمانی آغاز کرده است.

برخی کشورهای غرب اروپا، به ویژه فرانسه و آلمان، در دو سال گذشته شاهد چندین حمله مرگبار تروریستی بوده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG