لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

رهبر مخلوع کاتالونیا: قصد پناهندگی ندارم، اسپانیا تضمین دهد بر می‌گردم


نشست خبری کارلوس پوجدمون رئیس دولت برکنارشده منطقه کاتالونیا در بروکسل پایتخت بلژیک - ۹ آبان ۱۳۹۶
نشست خبری کارلوس پوجدمون رئیس دولت برکنارشده منطقه کاتالونیا در بروکسل پایتخت بلژیک - ۹ آبان ۱۳۹۶

رهبر برکنار شده منطقه خودمختار کاتالونیا در اسپانیا روز سه شنبه در یک نشست خبری در بروکسل با اعلام این خبر که طرح دولت مرکزی برای برگزاری انتخابات زودهنگام را پذیرفته است، گفت قصد ندارد به بلژیک پناهنده شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کارلوس پوجدمون رئیس دولت منطقه‌ای کالتالونیا – که دادستان کل اسپانیا پس از برگزاری همه پرسی استقلال اول اکتبر علیه او اعلام جرم کرده است، همچنین اعلام کرد که سعی ندارد از عدالت بگریزد.

وی که روز دوشنبه وارد بلژیک شده بود، در این نشست خبری گفت در تلاش برای یافتن یک محل امن و برخورداری از آزادی به بروکسل آمده و اگر دولت مرکزی «تضمین‌های» لازم را به او بدهد، فورا به کشورش باز خواهد گشت.

آقای پوجدمون دقیقا مشخص نکرد تا چه زمانی قصد دارد در بلژیک بماند، اما خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از قول او نوشت، ما اینجا تضمین‌های بهتری در مورد حقوق خود داریم و می‌توانیم وظایف خود را از اینجا ادامه دهیم.

در همین حال، دادستان کل اسپانیا گفت اتهامات پوجدمون و مقام‌های دولت مخلوع او به نافرمانی و شورش محدود نیست و شامل تشویش افکار عمومی و حیف و میل اموال عمومی است، که موجب بحران در کشور شده است.

پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال، دولت مرکزی اسپانیا برای نخستین بار با استفاده از ماده ۱۵۵ قانون اساسی خودمختاری کاتالونیا را لغو و اعلام کرد حداکثر تا شش هفته دیگر انتخابات جدید در آن ایالت برگزار خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG