لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۲

انفجار موشک ۱۲۰ متری در نخستین پرواز آزمایشی؛ ایلان ماسک: چیزهای زیادی یاد گرفتیم


انفجار استارشیپ در آسمان
انفجار استارشیپ در آسمان

موشک جدید شرکت «اسپیس‌اکس» در نخستین پرواز آزمایشی خود در آسمان منفجر شد و در خلیج مکزیک سقوط کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، شرکت ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی قصد داشت تا موشک عظیم «استارشیپ» تقریباً ۱۲۰ متری خود را پنجشنبه از جنوب ایالت تگزاس، نزدیک مرز مکزیک به مدار زمین بفرستد ولی این پرواز آزمایشی شکست خورد.

تصاویر ویدئویی نشان می‌دهد که تعدادی از موتورهای این موشک ۳۳ موتوره هنگام پرتاب از سکو کار نمی‌کردند، با این حال موشک تا ارتفاع ۳۹ کیلومتری اوج گرفت.

قرار بود تقویت کننده موشک دقایقی پس از بلند شدن از فضاپیما جدا شود اما این اتفاق نیفتاد، موشک شروع به غلطیدن کرد، و چهار دقیقه پس از پرواز منفجر شد.

فضاپیما باید پس از جدایی از موشک باید به سمت شرق می‌رفت و به دور مدار زمین می‌چرخید ولی در نزدیکی هاوایی در اقیانوس آرام سقوط کرد.

موشک در حالی منفجر شد که تماشاگران زیادی در مناطق اطراف محل پرتاب با شور و هیجان زیادی شاهد این پرواز آزمایشی بودند که سرانجام خوشی نداشت.

با این حال ایلان ماسک با انتشار توییتی، این پرواز آزمایشی را «هیجان‌انگیز» توصیف کرد و نوشت: «چیزهای زیادی برای پرواز بعدی در چند ماه آینده یاد گرفتیم.»

پیش از پرواز امروز برخی از مشکلات فنی مشخص بود و حتی به گفته ایلان ماسک شانس موفقیت فقط پنجاه درصد است.

اسپیس‌اکس قصد دارد تا از استارشیپ برای انتقال انسان و محموله‌های باری به کره ماه و در نهایت مریخ استفاده کند. ناسا یک استارشیپ را برای ماه‌پیمایی تیم بعدی خود رزرو کرده است، و گردشگران ثروتمند زیادی نیز مشتاق سفر به این کره هستند.

با حدود ۱۲۰ متر ارتفاع و نزدیک به ۱۷ میلیون پوند نیروی رانش، استارشیپ به راحتی از موشک‌های گذشته، حال، و آینده ناسا پیشی می‌گیرد.


این موشک فولادی ضد زنگ به گونه‌ای طراحی شده است که کاملا قابل استفاده مجدد با چرخش سریع باشد، و بصورت چشمگیری هزینه‌ها سفرهای فضایی را کاهش می‌دهد؛ مشابه آن‌چه موشک‌های کوچکتر «فالکون» اسپیس اکس» اخیراً انجام دادند.

استارشیپ به دلیل ابعاد، ظرفیت، نیروی رانش، و قابلیت‌های خاص خود نقش بسیار مهمی در پروژه‌ها و سفرهای قضایی آینده خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG