لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

نگرانی از تشدید برخورد مسلحانه در سودان جنوبی


نیروهای ارتش سودان روز بیست و پنجم دسامبر شهر بر را از شورشیان پس گرفتند.
نیروهای ارتش سودان روز بیست و پنجم دسامبر شهر بر را از شورشیان پس گرفتند.
سازمان ملل متحد می گوید گزارش های نگران کننده ای حاکی از آمادگی هزاران نوجوان مسلح وفادار به ریک ماچار، معاون پیشین رئیس جمهوری سودان، برای حمله به یکی از شهرهای سودان جنوبی دریافت کرده است.

سخنگوی نیروهای ویژه سازمان ملل در سودان جنوبی می گوید مأموران ویژه شناسایی، در نزدیکی شهر «بور» در مرکز آن کشور گروهی از جوانان مسلح را ردیابی کردند؛ اما موفق به تعیین تعداد اعضای گروه نشدند.

دولت سودان جنوبی می گوید نزدیک به ۲۵ هزار جنگجوی مسلح عضو نیروهای تحت حمایت ریک ماچار موسوم به «ارتش سفید» قصد حمله مجدد به شهر بر را داشتند. بر هفته گذشته توسط نیروهای دولتی از شورشیان بازپس گرفته شد.

جوانان مسلح، اعضای قبیله نوئر و هم قبیله ای آقای ماچار هستند، و علیه رئیس جمهوری سلوا مایاردیت از قبیله دینکا و وفاداران به وی مبارزه می کنند.

ادعای بسیج جوانان مسلح زمانی مطرح می شود که رهبران منطقه برای توافق آتش بس میان دو گروه متخاصم تلاش می کنند.

خشونت های قبیله ای اوایل ماه جاری میلادی آغاز شد، زمانی که رئیس جمهوری، معاون پیشینش را به توطئه کودتا متهم کرد.

سازمان ملل متحد می گوید درگیری ها تا کنون بیش از یکهزار کشته و دهها هزار آواره برجاگذاشته است.

گروهی از رهبران کشورهای شرق آفریقا روز جمعه اعلام کردند که دولت سودان جنوبی با توقف خصومت ها و آغاز مذاکرات صلح موافقت کرده است. دولت همچنین با آزادسازی ۸ نفر از ۱۱ زندانی سیاسی مظنون به مشارکت در توطئه کودتا موافقت کرد.

اما روز شنبه ربکا نیاندنگ، متحد ریک ماچار به صدای آمریکا گفت که نیروهای وفادار به آقای ماچار تا زمانی که هر ۱۱ زندانی آزاد نشوند، با آتش بس موافقت نخواهند کرد.

روز شنبه آقای ماچار از پذیرش پیشنهاد دولت سرباز زد. وی به خبرگزاری بریتانیا گفت پیش از هر توافقی لازم است «مکانیسم های نظارتی» برقرار شود.
XS
SM
MD
LG