لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

ارتش سودان جنوبی: ارتش سفید برای حمله بسیج می شود


سخنگوی ارتش سودان جنوبی گفته است ریک ماچار، معاون اول پیشین رئیس جمهوری جوانان مسلح را بسیج می کند و به سمت شهر «بور» پیشروی می کند، اقدامی که امیدها برای پایان یافتن درگیری بین هواداری ماچار و سالوا کییر، رئیس جمهوری را کمرنگ کرده است.

فیلیپ آگوئر، سخنگوی ارتش سودان جنوبی در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفته است ماچار جوانان موسوم به «ارتش سفید» را بسیج می کند تا به شهر مرکزی حمله کند.

آگوئر گفته است ارتش در «بور» نیروی نظامی دارد و می تواند این حمله را خنثی کند.
جوانان نیز همچون ماچار از اقلیت های «نوئر» هستند اما آقای کییر از اقلیت های قومی و نژادی دینکه است.

درگیری های خشونت بار اوایل ماه جاری بین این دو گروه قومی پس از آن آغاز شدند که سالوا کییر، ماچار را به تلاش برای کودتا متهم کرد. این درگیری ها بیش از هزار کشته به جای گذاشته اند.

ماچار گفته است این خشونت ها ثمره پاکسازی رقبای سیاسی کییر هستند.

جیمز وانی ایگه، معاون اول رئیس جمهوری روز شنبه گفت دولت سودان جنوبی به درخواست های «اداره توسعه امور داخلی دولت» و جامعه بین المللی پاسخ مثبت داده است.

«اداره توسعه امور داخلی دولت» سودان جنوبی روز جمعه اعلام کرد دولت با برقراری آتش بس موافقت کرده است.

اتحادیه منطقه ای آفریقا مصرانه از هواداران ماچار خواسته است تا به آتش بس متعهد بمانند.

ماچار در مصاحبه خود با «بی بی سی» از اظهارنظر در مورد خودداری کرد و گفت باید برای توافق در این زمینه «مکانیسم های نظارتی» وجود داشته باشند.

ایگه گفته است ماچار بر سر راه دستیابی به توافق مانع تراشی می کند. وی گفته است «دکتر ریک اعلام کرده است تا زمانی که مذاکره برقرار نشود، دستیابی به آتش بس غیرممکن خواهد بود و او با اعلام این پیش شرط ها در مسیر برقراری آتش بس مانع قرار می دهد».

شورای امنیت سازمان ملل متحد هفته گذشته به افزایش موقتی نیروهای خود در سودان جنوبی رای داد و تعداد نیروهای سازمان ملل در این کشور از ۸ هزار به ۱۴ هزار نیرو افزایش یافت.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد، ناآرامی های سودان جنوبی به آوارگی ده ها هزار نفر انجامیده است.
XS
SM
MD
LG