لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۱

طرف های درگیر سودان جنوبی گفتگوی مستقیم می کنندهیأتهای نمایندگی دولت سودان جنوبی و شورشیان این کشور به منظور یافتن راه حلی برای پایان دادن به سه هفته جنگ، روز سه شنبه، در آدیس آبابا در مورد تهیه دستورکاری که هدف آن رسیدن به یک آتش بس و تعیین سرنوشت ۱۱ بازداشتی باشد به توافق رسیدند.
آغاز گفتگوها چند روز به تأخیر افتاده بود؛ اما نمایندگان هر دو طرف نسبت به رسیدن به بک راه حل ابراز خوشبینی کرده بودند.

خشونتها در سودان جنوبی تاکنون بیش از یکهزار کشته و ۲۰۰ هزار بی خانمان برجای گذاشته است.

عمر بشیر رئیس جمهوری سودان نیز روز دوشنبه در بازدیدی از سودان جنوبی به دولت آن کشور اطمینان داد که از شورشیان سودان جنوبی حمایت نخواهد کرد.

وزارت امورخارجه اتیوپی نیز گفت علاوه بر آتش بس، چند موضوع دیگر از جمله ایجاد یک مسیر ارسال کمک های انسانی برای انبوه آوارگان جنگ و آزاد کردن شماری از مخالفان دولت نیز روز سه شنبه مورد گفتگو قرار می گیرد.

زد و خوردها میان نیروهای دولتی و سربازان یاغی حامی ریک ماکار، معاون سابق رئیس جمهوری سودان جنوبی دسامبر سال گذشته میلادی آغاز شد و طی چند هفته جان بیش از هزار نفر را گرفت و باعث آواره شدن ده ها هزار نفر شد.

درگیری ها در سودان جنوبی به سرعت شکل قبیله ای به خود گرفت.

مذاکرات صلح سودان جنوبی با پشتیبانی شماری از کشورهای آفریقایی موسوم به ایگاد برگزار می شود.

موفتی گفت هر دو طرف تمایل خود را برای ورود به گفتگو به عنوان بخشی از تلاش ها برای پایان دادن به زد و خورد ها در سودان جنوبی نشان داده اند.

نا آرامی های سودان جنوبی زمانی آغاز شد که سربازان یاغی به یک مرکز ارتش حمله کردند. سالوا مایاردیت معاون سابق خود را به تلاش برای کودتای مسلحانه متهم کرده است.
XS
SM
MD
LG