لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

درخواست کره جنوبی از چین برای مواجهه با تهدیدات کره‌ شمالی 


پارک جین، وزیر امور خارجه کره جنوبی
پارک جین، وزیر امور خارجه کره جنوبی

پارک جین، وزیر امور خارجه کره جنوبی، روز جمعه ۲۳ تیرماه، پس از پرتاب موشک بالستیک قاره پیمای پیونگ یانگ در هفته جاری، از چین خواست تا در مهار تهدیدهای کره شمالی «نقش سازنده‌‌ای» ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اظهارات پارک جین، در جریان دیدار با وانگ‌یی، دیپلمات ارشد چین در حاشیه نشست اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) در جاکارتا عنوان شد، جایی که او اقدامات کره شمالی را «به شدت» محکوم کرد.

دفتر وزیر خارجه کره‌جنوبی نیز اعلام کرد که منافع مشترک سئول و پکن در این است که «کره‌ شمالی از اقدامات تحریک‌آمیز خود دست برداشته و به گفتگو بازگردد.»

وزارت خارجه کره‌ جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پارک جین، وزیر خارجه تاکید کرده است که نقش سازنده طرف چینی برای صلح و ثبات در شبه جزیره کره، بیش از هر زمان دیگری مهم است.»

وانگ‌‌یی، دیپلمات ارشد چین نیز در این نشست‌ با اشاره به مساله تایوان، خطاب به وزیر خارجه کره گفت: «موضوع تایوان هسته اصلی منافع چین بوده و به بنیان سیاسی روابط چین و کره جنوبی مرتبط است.»

او همچنین اظهار داشت که چین مایل به همکاری با کره جنوبی برای بازسازی اعتماد متقابل و بازگرداندن شراکت استراتژیک در مسیر درست است.

روابط بین کره‌ جنوبی و چین از زمانی رو به سردی گذاشت که یون سوک یول، رئیس‌جمهوری کره، در ماه آوریل گفت که «مساله تایوان صرفاً یک موضوع بین چین و تایوان تحت حاکمیت دموکراتیک نیست، بلکه یک موضوع جهانی مشابه کره شمالی» است. این اظهارات خشم پکن را برانگیخت. چین ادعا می‌کند که تایوان بخشی از خاک این کشور است.

تایوان و چین در سال ۱۹۴۹ پس از یک جنگ داخلی از یکدیگر جدا شدند. این جزیره هرگز بخشی از جمهوری خلق چین نبود، اما حزب کمونیست حاکم می‌گوید که حتی اگر لازم باشد با استفاده از زور این جزیره را به سرزمین اصلی بازمی‌گرداند.

دولت شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، تلاش‌های خود را برای ارعاب تایوان با پرواز جت‌های جنگنده و بمب‌افکن در نزدیکی این جزیره افزایش داده است. در ماه‌های اخیر تعدادی از سیاستمداران آمریکایی و اروپایی برای نشان دادن حمایت خود از دولت منتخب تایوان به این کشور سفر کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG