لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۲

آفریقای جنوبی برای مراسم تدفین ماندلا آماده می شود


نلسون ماندلا برای دومین روز در بیمارستان بستری ماند
نلسون ماندلا برای دومین روز در بیمارستان بستری ماند

مردم آفریقای جنوبی روز یکشنبه با اجتماع در کلیساها، مساجد و اماکن مذهبی، روز ملی نیایش و بزرگداشت نلسون ماندلا را برگزار کردند.

رئیس جمهوری پیشین و چهره شاخص مبارزه علیه تبعیض تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی روز پنجشنبه گذشته در پی یک دوره طولانی بیماری درگذشت. وی هنگام مرگ ۹۵ سال داشت.

ژنرال تیمبا ماتانزیما، سخنگوی خانواده ماندلا گفت «این خانواده روزهای دشواری را پشت سر گذاشته است: «همچون دوران دردناک ۲۷ ساله حبس ماندلا، امروز هم ستون خانواده فروریخته است. اما او همیشه در قلب و روح ما و با ما خواهد بود.»

در سراسر آفریقای جنوبی، هزاران نفر به اماکن عمومی رفته اند تا از نماد مبارزه با تبعیض نژادی تجلیل کنند. روز شنبه جمعیت کثیری در شهر سووتو گرد آمدند و با تصاویری از نلسون ماندلا در دست، به رقص و آواز پرداختند. ماندلا هنگامی که یک وکیل جوان بود، در سووتو زندگی می کرد.

سازمان دهندگان مراسم تدفین ماندلا می گویند انتظار می رود روز ۱۵ دسامبر، ۹۰۰۰ نفر در کونو، روستای آبا و اجدادی وی، جمع شوند. مراسم تشییع رسمی رهبر فقید آفریقای جنوبی روز سه شنبه در استادیوم فوتبال ژوهانسبورگ – که سه سال پیش میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال بود – برگزار خواهد شد.

جسد نلسون ماندلا در روزهای یازدهم تا سیزدهم دسامبر در ساختمان یونیون در شهر پرتوریا خواهد بود تا مراسم رسمی یادبود برایش برگزار شود.

انتظار می رود در مراسم تدفین و یادبود نخستین رهبر سیاهپوست آفریقای جنوبی، دهها نفر از رهبران و شخصیت های برجسته جهان حضور یابند. باراک اوباما، و دو رئیس جمهوری پیشین این کشور یعنی بیل کلینتون و جورج دبلیو بوش هم در میان شرکت کنندگان خواهند بود.

نلسون ماندلا در راه مبارزه برای پایان دادن به حاکمیت اقلیت سفیدپوست بر کشور آفریقای جنوبی و تبعیض رسمی سفیدپوستان علیه سیاه پوستان آن کشور، ۲۷ سال را در زندان سپری کرد.

وی پس از آزادی، به نماد صلح و آشتی تبدیل شد، و در سال ۱۹۹۳، جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. یک سال بعد، وی به عنوان نخستین رئیس جمهوری سیاه پوست آفریقای جنوبی برگزیده شد.

XS
SM
MD
LG