لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۳

نلسون ماندلا درگذشت


نلسون ماندلا، رئیس جمهوری سابق، و رهبر مبازرات ضد تبعیض نژادی آفریقای جنوبی، به دلیل عفونت ریه روز پنجشنبه درگذشت. او هنگام مرگ ۹۵ سال داشت.

مردم آفریقای جنوبی روز جمعه سوگواری می کنند. بسیاری از آنان این روز را با شنیدن خبر درگذشت رهبر جنبش مبارزه با نژادپرستی در آفریقای جنوبی آغاز کردند.

جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، روز خبر درگذشت آقای ماندلا را اعلام کرد.

ماندلا نزدیک به سه دهه به دلیل نقش خود در نبرد برای پایان دادن به تسلط اقلیت سفید پوست و تبعیض رسمی علیه سیاهپوستان در آفریقای جنوبی، زندانی بود. اما او توانست از سلول زندان خود نیز به مبارزه ادامه دهد.

او طی سه دهه ای که در زندان بود، به بیماری سل متبلا شد و در چند سال اخیر بارها در بیمارستان بستری شد.

پس از آزادی به عنوان نماد صلح و آشتی سربلند کرد و در سال ۱۹۹۳ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

نلسون ماندلا در اولین انتخاباتی که همه را در بر می گرفت، در سال ۱۹۹۴ به عنوان رئیس جمهوری آفریقای جنوبی برگزیده شد.

نلسون ماندلا یک دوره رئیس جمهوری آفریقای جنوبی بود، اما او به خاطر مبارزه ای که تمام زندگی اش را در بر گرفت به یاد می ماند - از یک مبارز و زندانی که به یک دولتمرد و برقرار کننده صلح تبدیل شد.

جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی که به شاد بودن شهرت دارد، نتوانست هنگام بیان خبر درگذشت نلسون ماندلا، غمگینی را در صدای خود پنهان کند.

او که لباسی مشکی بر تن داشت، گفت: «خاطر ما با میلیون ها انسان در سراسر جهان است که مادیبا را که گویی به خودشان تعلق دارد، پذیرا بودند و هدف و مبارزه او را هدف خود می پنداشتند. کشور ما یکی از بهترین پسران خود را از دست داد.»

آقای زوما گفت: «عاملی که نلسون ماندلا را بزرگ کرد دقیقا همان چیزی بود که او را انسان کرد. ما در او چیزی را می دیدیم که در خود جستجو می کردیم و در او خیلی از ویژگی های خود را می دیدیم.»

او گفت پرچم ها در کشور نیمه افراشته خواهد بود و مراسم خاکسپاری ماندلا یک مراسم دولتی خواهد بود. انتظار می رود به دنبال این مراسم، دوره ای از سوگواری نیز در آفریقای جنوبی آغاز شود.

پیش بینی می شود بسیاری از رهبران جهان در مراسم خاکسپاری نلسون ماندلا شرکت کنند. او به خاطر فعالیت هایش در سراسر جهان مورد احترام بود.

روز جمعه جمعیت بسیاری بیرون از خانه ماندلا در ژوهانسبورگ جمع شده اند. آنها آواز می خوانند، می رقصند و به سبک سنت ها در آفریقای جنوبی ادای احترام می کنند.
XS
SM
MD
LG