لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

در حمله الشباب به پایگاهی در سومالی دست کم ۹ تن کشته شدند


ماموران در حال خاموش کردن آتش خودروی انفجاری در برابر فرودگاه موگادیشو . ۳ دسامبر ۲۰۱۴
ماموران در حال خاموش کردن آتش خودروی انفجاری در برابر فرودگاه موگادیشو . ۳ دسامبر ۲۰۱۴

هیئت اعزامی اتحادیه آفریقا در سومالی می گوید در پی حمله شبه نظامیان الشباب به پایگاهی در این کشور در نزدیکی فرودگاه بین المللی موگادیشو، ۹ تن کشته شدند.

بنا بر این گزارش پیکارجویان الشباب که برخی اونیفورم ارتش ملی سومالی را به تن داشتند، در حدود نیمروز پنج شنبه به مجتمع این فرودگاه وارد شدند و کوشیدند به آنچه این گروه زیربناهای خطیر توصیف کرده اند، دست یابند.

این گزارش می گوید پنج تن از حمله کنندگان و سه سرباز اتحادیه آفریقا و یک پیمان کار غیرنظامی در جریان حمله و درگیری برای به دست آوردن کنترل پایگاه کشته و سه تن از افرادالشباب دستگیر شدند. به گزارش امیسان، یا هیئت اعزامی اتحادیه افریقا به سومالی، این نیرو کنترل پایگاه را ازنو به دست آورده و در حال حاضر «اوضاع به حالت عادی» درآمده است.

الشباب ضمن برعهده گرفتن مسئولیت این حمله گفته است هدفش از این حمله به هم زدن جشن کریسمس در این پایگاه بوده است.

این درحالی ست که به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی الشباب گفته است این گروه در این حمله ۱۴ تن را کشته است.

پایگاه مورد حمله الشباب در عین حال محل دفتر سازمان ملل و چند سفارت خانه است.

نیکولاس کی، نماینده سازمان ملل این حمله محکوم کرد.

دولت سومالی و اتحادیه افریقا توانسته اند الشباب را از بیشتر شهرها و روستاهای سومالی بیرون برانند. با این حال الشباب که به القاعده مربوط می شود، گه گاه به هدف های دولت و اتحادیه افریقا حمله می کند و یا به حمله های انتحاری علیه آنها دست می زند. افراد الشباب در سال جاری میلادی چندین نماینده مجلس را کشتند و دو حمله مهم به کاخ ریاست جمهوری سومالی انجام دادند.

XS
SM
MD
LG