لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

حمله هوایی آمریکا به محل تجمع رهبران الشباب در سومالی


منابع اطلاعاتی آمریکا روز سه‌شنبه گفتند ناحیه‌ای در سومالی که در آنجا رهبران پیکارجویان مرتبط با القاعده تشکیل جلسه داده بودند، هدف حمله هوایی نیروهای نظامی آمریکا قرار گرفت، اما روشن نیز نیست کسی از آنها کشته شده است یا خیر.

خبرگزاری رویترز ضمن اعلام این خبر نوشت شایعاتی در میان مقام‌های دولت سومالی بروز کرده که احتمالاً هدف این حمله، احمد عبدی گودین، رهبر الشباب و رهبران دیگری بود که گمان می‌رفت در آن محل حضور داشتند.

احمد عبدی گودین، که کشته شدن او پیروزی بزرگی در نبرد علیه الشباب خواهد بود، از هنگام برعهده گرفتن رهبری گروه الشباب، آن را به یک بازیگر جهانی در میان گروه‌های وابسته به القاعده تبدیل کرده است. این دگرگونی در ماه سپتامبر در حمله به بازاری در پایتخت کنیا، که دست کم ۶۷ کشته برجا گذاشت، برجسته شد.

پیکارجویان همچنین به حملات چریکی در بخش‌هایی از موگادیشو پایتخت سومالی و نیز در کنیا و اوگاندا دست زده‌اند.

وزارت دفاع آمریکا بعد از ظهر دوشنبه گفت نیروهای آمریکایی به عملیاتی علیه الشباب دست زده‌اند و اطلاعات بیشتر در این مورد را در فرصت مناسب ارائه خواهد داد.

یک مقام اطلاعاتی گفت یکشنبه شب به پایگاهی که اعضای ارشد الشباب در آن جمع شده بودند حمله شد.

الشباب، که می‌خواهد شکل سخت‌گیرانه‌ای از اسلام را در جامعه اعمال کند، از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ خورشیدی) موگادیشو و جنوب سومالی را در کنترل خود داشت، اما نیروهای صلح‌بان اتحادیه آفریقا آنها را بیرون راندند.

XS
SM
MD
LG