لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۴

هشدار امارات درباره اتحاد داعش و پیکارجویان سومالی


وزیر امور خارجه امارات متحده عربی روز چهارشنبه با این هشدار که گروه موسوم به «دولت اسلامی» ممکن است با پیکارجویان اسلامگرا در سومالی متحد شود، گفت جهت آماده شدن برای چنین تهدیدی، باید کارهای بیشتری انجام گیرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان در افتتاحیه نشستی در دوبی درباره مقابله با دزدی دریایی در آب‌های سومالی اظهار داشت، این دو گروه اسلامگرا در حال حاضر مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند، اما این وضع می‌تواند تغییر کند.

وی همچنین گفت «آنچه اینک براستی ما را می‌ترساند، کارهایی است که از داعش می‌بینیم» و در ادامه این پرسش را مطرح کرد که «آیا قرار است ما در آینده شاهد نوعی همکاری و همدستی بین گروه‌های تروریستی گوناگون مانند داعش و الشباب باشیم؟»

وزیر خارجه امارات البته اطلاعات مشخصی که نشان‌دهنده نوعی تبانی فعال بین گروه‌ها باشد ارائه نداد، اما شایعاتی منتشر شده است که شورشیان سومالی بیعت خود را از القاعده به سمت گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی تغییر خواهند داد.

گروه دولت اسلامی – که داعش نیز نامیده می‌شود – و نیز گروه افراطی الشباب در سومالی، هردو پیشینه مشترکی در ارتباط با القاعده دارند. اغلب از تاکتیک‌های مشابه مانند خوروهای بمب‌گذاری شده، حملات انتحاری و همینطور حمله به غیرنظامیان استقاده می‌کنند.
امارات متحده عربی در سواحل جنوبی خلیج فارس، شامل فدراسیونی از هفت امیرنشین متحد غرب است. جمعیت قابل ملاحظه‌ای از سومالیایی ها دارد و از جمله مهمترین کشور عربی است که به حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه داعش پیوسته است.

XS
SM
MD
LG