لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

وزیر خارجه ایرلند : زمان دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران نزدیک است


سیمون کاونی، وزیر خارجه ایرلند (آرشیو)
سیمون کاونی، وزیر خارجه ایرلند (آرشیو)

سیمون کاونی، وزیر خارجه ایرلند گفت «نشانه‌های مثبتی» در مورد احتمال دستیابی قدرت‌های جهانی به توافق با ایران در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی وجود دارند.

وی که هماهنگ کننده سازمان ملل در مذاکرات اتمی با ایران است روز شنبه ضمن اعلام اینکه زمان رسیدن به توافق بسیار نزدیک شده، گفت بدون شک چنین اتفاقی منجر به ازسرگیری صادرات نفت ایران و کاهش فشار بر قیمت انرژی در غرب خواهد شد.

آقای کاونی با اشاره به تمایل کشورهای اروپایی به کاهش وابستگی به نفت و گاز روسیه گفت تاثیر مثبت بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی، انگیزه اضافی در راستای تلاش برای رسیدن به یک توافق را فراهم می‌کند.

وی ضمن تاکید بر عدم قطعیت رسیدن به توافق در ساعات و روزهای آینده گفت طرف اروپایی برجام از «دو یا سه هفته پیش» نسبت به متن توافق خشنود بوده و تلاش کرده دیگر طرف‌های برجام را نیز با خود همراه کند.

وزیر خارجه ایرلند با اشاره بهبر «تنش و تاخیر» ایجاد شده در مذاکرات وین به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین و نگرانی مسکو از اینکه مبادا از فواید احیای برجام سودی عایدش نشود افزود، به نظر می‌رسد این مشکل طی روزهای اخیر حل شده باشد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، پیشتر گفته است پیشرفت مذاکرات «به روشنی» منوط به تصمیماتی است که باید در مسکو و تهران، گرفته شود.

روز جمعه نیز جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، عنوان کرد روسیه در گذشته و در چارچوب اجرای برجام، نقش‌هایی در ارتباط با نقل و انتقال و حفاظت از مواد هسته‌ای ایفا کرده و اکنون نیز یک «نقش اجرایی» خواهد داشت.

در همین ارتباط جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز جمعه به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت که علیرغم تمامی تلاش‌های نمایندگان آمریکایی، توافق همچنان در گرو حل «چند موضوع پیچیده» است.

خانم پورتر بدون ذکر جزئیاتی از مفاد و محتوای این «چند موضوع پیچیده»، گفت که رابرت مالی، مذاکره کننده ارشد دولت بایدن، و اعضای گروه او فعالانه سرگرم بررسی آنها هستند.

XS
SM
MD
LG