لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۲

اسرائیل از آمریکا خواست سپاه پاسداران را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج نکند


نفتالی بنت و یائیر لاپید، نخست وزیر و وزیر خارجه اسرائیل، در نشست هفتگی دولت در اورشلیم. ٢٠ فوریه ٢٠٢٢
نفتالی بنت و یائیر لاپید، نخست وزیر و وزیر خارجه اسرائیل، در نشست هفتگی دولت در اورشلیم. ٢٠ فوریه ٢٠٢٢

نفتالی بنت و یائیر لاپید، نخست وزیر و وزیر خارجه اسرائیل، روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای مشترک از ایالات متحده خواستند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج نکند.

آنها با اشاره به این که سپاه «یک سازمان تروریستی است که هزاران نفر، از جمله آمریکایی‌ها، را به قتل رسانده است»، گفته‌اند باور این که آمریکا آن را از فهرست گروه‌های تروریستی حذف کند، سخت است.

دولت آمریکا تاکنون به این بیانیه و گزارش‌های مشابه پیرامون احتمال خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی خارجی در راستای توافق برای احیای برجام واکنش نشان نداده است.

بنت و لاپید در ادامه بیانیه خود با تاکید بر این که جنگ علیه تروریسم «یک ماموریت جهانی» است افزوده‌اند، «معتقدیم ایالات متحده نزدیک‌ترین متحدانش را در ازای وعده‌های توخالی تروریست‌ها رها نخواهد کرد.»

آنها با اشاره به فعالیت‌های مخرب سپاه در سوریه، لبنان، عراق، یمن و غزه، از سپاه پاسداران به عنوان بخش مرکزی و جدایی‌ناپذیر ماشین بی رحم سرکوب در ایران یاد کرده که «دستش به خون هزاران ایرانی» آغشته است و گفته اند هرگونه تلاش برای خارج کردن سپاه از فهرست تروریستم «توهین» به قربانیان است.

بیانیه مشترک نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه اسرائیل به دنبال گزارش‌های تایید نشده اخیر مبنی بر احتمال حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی توسط دولت جو بایدن در ازای دریافت تضمینی جهت مهار شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی در منطقه منتشر شده است.

پیشتر نیز گزارش شده بود که ایران حذف سپاه از فهرست تروریسم را به عنوان یکی از شروط اصلی توافق برای احیای برجام مطرح کرده است.

اسرائیل با اشاره به پایان یافتن بیشتر محدودیت‌های برنامه‌های هسته‌ای تا پایان سال ۲۰۲۵ و اینکه برجام فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه و نیز برنامه موشک بالستیک ایران را محدود نمی‌کند، هم با این توافق و هم با بازگشت به آن مخالف بوده است.

XS
SM
MD
LG