لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۸

جن ساکی: روسیه خارج از برجام «کمک اضافی یا معافیت از تحریم‌ها» دریافت نمی‌کند


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، شامگاه جمعه پیرامون تحریم‌های غرب علیه روسیه و نقش مسکو در توافق احیای برجام گفت روسیه مطلقا «هیچ کمک اضافی یا معافیت از تحریم‌ها» که خارج از برجام باشد، دریافت نمی‌کند.

خانم ساکی افزود روسیه در گذشته و در چارچوب اجرای برجام، نقش‌هایی در ارتباط با نقل و انتقال و حفاظت از مواد هسته‌ای ایفا کرده و اکنون نیز یک «نقش اجرایی» خواهد داشت.

سخنگوی کاخ سفید پیرامون برخی گزارش‌ها مبنی بر احتمال خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی گفت مذاکراتی در این باره در جریان است که وی نمی‌خواهد وارد جزئیات آن شود. به گفته خانم ساکی، اما وضعیت کنونی هیچ کمکی به ایمن کردن آمریکا نکرده و در حقیقت قدرت سپاه پاسداران افزایش یافته است.

همچنین، در ارتباط با تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای برجام، رهبر اقلیت جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا روز شنبه با انتشار پیامی در توئیتر نوشت توافقی که احتمالا در وین حاصل خواهد شد برای آمریکا هیچ چیز به ارمغان نخواهد آورد. به عقیده کوین مک‌کارتی، برجام احیا شده نه ساز و کار جدی برای بررسی فریب‌کاری حکومت ایران دارد، نه اهرم فشاری در برابر توسعه روابط تجاری این کشور با روسیه و چین دارد، نه جلوی حمایت ایران از تروریسم را می‌گیرد، و نه کمکی به مردم داخل ایران می‌کند.

دولت جو بایدن بارها تاکید کرده که تمرکز مذاکرات وین تنها بر روی برنامه هسته‌ای ایران و جلوگیری از دسترسی تهران به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. طبق برجام، آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول نظارت بر فعالیت های اتمی ایران و راستایی آزمایی پیروی تهران از تعهداتش را بر عهده دارد

از سوی دیگر، ژنرال کنت مک‌کنزی در کنفرانسی خبری ضمن اظهار نگرانی از امکان خارج شدن سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی، سپاه و نیروی قدس را «اصلی‌ترین بازیگران بدخواه در صحنه» خواند و افزود در صورت عملی شدن این مساله، تغییر چندانی در موضع و خط مشی ایالات متحده در قبال خطرات و تهدیدهای سپاه ایجاد نخواهد شد.

در همین ارتباط جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز جمعه به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت که علیرغم تمامی تلاش‌های نمایندگان آمریکایی، توافق همچنان در گرو حل «چند موضوع پیچیده» است.

خانم پورتر در کنفرانس خبری تلفنی روز جمعه، ۲٧ اسفند، بدون ذکر جزئیاتی از مفاد و محتوای این «چند موضوع پیچیده»، گفت که رابرت مالی، مذاکره کننده ارشد دولت بایدن، و اعضای گروه او فعالانه سرگرم بررسی آنها هستند.

XS
SM
MD
LG