لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۴

وزارت خارجه آمریکا: توافق همچنان در گرو حل چند موضوع پیچیده است


جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ‌(آرشیو)
جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ‌(آرشیو)

جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت که علیرغم تمامی تلاشهای نمایندگان آمریکایی، توافق همچنان درگرو حل «چند موضوع پیچیده» است.

خانم پورتر در کنفرانس خبری تلفنی روز جمعه، ۲٧ اسفند، بدون ذکر جزئیاتی از مفاد و محتوای این «چند موضوع پیچیده»، گفت که رابرت مالی، مذاکره کننده ارشد دولت بایدن، و اعضای گروه او فعالانه سرگرم بررسی آنها هستند.

با گذشت تقریباً یک هفته از بازگشت هیأتهای ایرانی و آمریکایی به کشورهایشان دورنمای حصول به توافق، همچنان منوط به اتخاذ تصمیماتی سیاسی عنوان شده‌است. مقامات هم در واشنگتن و هم در تهران معتقدند که این طرف مقابل است که باید تصمیم سیاسی نهایی خود را بگیرد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا مبنی بر اینکه آیا «پرونده تصمیم گیری» واشنگتن بسته شده‌است و مقام‌های آمریکایی در انتظار پاسخ تهران هستند، گفت که «این پرونده هنوز بسته نشده» و کار بر روی موضوعاتی که او «دشوار» خواند ادامه دارد.

پیشتر نشریه پولیتیکو، گزارش داده بود که راب مالی، مذاکره کننده ارشد دولت بایدن، و برت مک گرک، مسئول پرونده خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا، روز پنجشنبه در جلسه‌ای غیرعلنی با کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، آنها را در جریان وضعیت مذاکرات گذارده‌اند. این دو مقام گفته اند که مذاکرات به نتیجه نزدیک شده و دولت بایدن منتظر پاسخ تهران است.

با این حال پولیتیکو تصریح کرده‌است که این دو عضو خاطر نشان کرده‌اند هنوز احتمال شکست مذاکرات وجود دارد.

بسیاری از رسانه‌ها و تحلیلگران بر این باورند که موضوع برداشتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست گروه‌های تروریستی، یکی از مهمترین موانع برای حصول توافق است.

دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۹ سپاه پاسداران را در فهرست سیاه گروه‌های تروریستی خارجی قرار داد. سپاه پاسداران اولین نهاد نظامی رسمی یک کشور بود که در این فهرست قرار گرفت.

هیچ مقامی از دولت بایدن تا کنون این ادعا را تأیید نکرده است.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG