لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

فرمانده سنتکام : مشکلات با ایران باید از راه دیپلماسی حل شود


ژنرال کنث مک‌کنزی، عکس از آرشیو
ژنرال کنث مک‌کنزی، عکس از آرشیو

فرانک مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده با هشدار به گسترش فعالیت‌های موشکی ایران، می‌گوید که مشکلات با ایران باید از طریق دیپلماسی حل شود.

فرمانده سنتکام روز جمعه ۲۷ اسفند در جریان یک کنفرانس خبری که آخرین حضور رسانه‌ای او در این مقام محسوب می‌شود، گفت که «دور کردن خطر هسته‌ای شدن ایران از راه دیپلماسی گام مثبتی است هرچند مشکلاتی که با ایران وجود دارد را به طور کامل حل نمی‌کند.»

ژنرال مک‌کنزی در این کنفرانس خبری که به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد، علیرغم اصرار خبرنگاران در خصوص موضع سنتکام نسبت به بلندپروازی‌های ایران، گفت که «مشکلات با ایران باید به شیوه دیپلماتیک حل شود.» او افزود که نقش او به عنوان فرماندهی سنتکام، «ایجاد بازدارندگی در مقابل فعالیت‌های بدخواهانه ایران بوده‌است.»

ژنرال مک‌کنزی گفت: «من هنوز ایران را به عنوان بزرگترین تهدید برای امنیت و ثبات منطقه می‌بینم. آن‌ها علاوه بر حمایت از گروه‌های نیابتی‌شان در سرتاسر منطقه به این گروه‌ها که فعالیت‌شان متمرکز بر تروریسم و تهدید دولت‌های منطقه‌ای است، تسلیحات می‌رسانند.»

فرمانده سنتکام با اشاره به رصد فعالیت‌های موشکی تهران از سوی واشنگتن و متحدان منطقه‌ای‌اش افزود که «تهدید موشکی بالستیک ایران کماکان ادامه دارد و به بُرد و دقت بیشتری رسیده است... باید بگویم متحدان منطقه‌ای ما از تهدید موشکی ایران با خبر هستند و این فرصتی برای ایالات متحده است که همکاری‌ منطقه‌‌ای را در حوزه دفاع هوایی، توسعه دهد.»

ژنرال مک‌کنزی همچنین با اشاره به درک مشترک متحدان واشنگتن از خطر موشکی ایران و همکاری سنتکام با اسرائیل گفت که «سنتکام روی عملیات‌سازی توافق‌های ابراهیم متمرکز است و با آوردن اسرائیل به حوزه فعالیت‌ خود، توسعه دفاع موشکی را در مواجهه با خطر برنامه موشکی ایران دنبال می‌کند.»

فرمانده سنتکام در پاسخ به پرسشی در مورد نگرانی او از تبادل موشکی اخیر میان اسرائیل و ایران گفت: «به نظرم واضح است که اسرائیل از خود در برابر فعالیت‌های ایران، دفاع کند. ایران مصمم به نابودی اسرائیل است و این را به شکل عمومی و بارها اعلام کرده است. نگرانی من از در خطر گرفتن نیروهای ما چه در عراق یا سوریه،‌ در جریان این تبادل آتش است.»

ژنرال مک‌کنزی با اظهار نگرانی از امکان خارج شدن سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی گفت:‌ «سپاه پاسداران و سپاه قدس، اصلی‌ترین بازیگران بدخواه در صحنه هستند. (حذف سپاه از فهرست سیاه) برای من بسیار مایه نگرانی است.»

فرمانده سنتکام در خصوص تبعات احتمالی چنین اتفاقی گفت که این در «موضع و خط مشی ما در قبال خطرات و تهدیدهایی که روزانه ایجاد می‌کنند تغییرات چندانی ایجاد نخواهد کرد.»

ژنرال مایکل کوریلا به زودی فرماندهی نیروهای مرکزی ایالات متحده، سنتکام را عهده دار می‌شود.

XS
SM
MD
LG