لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

جای خالی دانه درشت ها در پرونده اختلاس بزرگ بانکی ایران


با اینکه دادستان کل ایران تایید کرده تعداد متهمان پرونده اختلاس سه هزارمیلیارد تومانی در ایران ، سه برابر شده اما هنوز از «دانه درشت ها» خبری نیست.

غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل ایران ، دوشنبه شب در تلویزیون دولتی ایران حاضر شد و جزییاتی از پرونده اختلاس بزرگ بانکی را شرح داد. او گفته است تا کنون ۶۷ نفر به عنوان متهم احضار شده اند که ۳۱ نفر آنها در بازداشت بسر می برند.

پیش از این دادستان کل ایران در یازدهم مهرماه تعداد متهمان را حدود بیست نفر اعلام کرد اما بعد از سه هفته ، اینک تعداد متهمان اختلاس بزرگ بانکی در ایران به حدود هفتاد نفر افزایش یافته است.

برغم افزایش متهمان این پرونده ، برخی از منابع خبری همچون سایت ندای آزادی متعلق به مخالفان دولت در تحلیلهای خود می گویند هنوز هیچ اشاره ای به مقامات دولتی و سیاسی درگیر این پرونده نشده و جای خالی دانه درشت ها در گزارش محسنی اژه ای بچشم می آید.

از دو ماه پیش که تخلف گروه اقتصادی «امیرمنصور آریا» محرز شد ، گزارش های پراکنده ای از ارتباط برخی اعضای دولت با این گروه منتشر شد با این حال رییس جمهوری ایران هرگونه اتهام علیه دولت را رد می کند. آقای احمدی نژاد هفته پیش به شبکه سی ان ان ، این موضوع را یادآور شد و اتهامات علیه دولت را سیاسی و ژورنالیستی نامید.

شب گذشته ، دادستان کل ایران تایید کرد که فساد صورت گرفته ، یک «کار مهندسی شده و شبکه ای» بوده است. آقای محسنی اژه ای همچنین گفت «افرادی با انگیزه های مختلف فشار می آورند که اعمال نفوذ کنند.»

برغم این اشاره ، وی توضیحی بیشتر نداد که این فشار از جانب چه افراد و با چه انگیزه هایی است.

دولت محمود احمدی نژاد همواره شعار ساده زیستی داده اما اکنون این دولت با اتهام همکاری با مفسدان اقتصادی مواجه شده است. برخی از نمایندگان مجلس که قبلا حامی دولت بودند اینک از جمله منتقدان دولت هستند و تاکنون وزیر اقتصاد را برای استیضاح به مجلس فراخوانده اند.

تا کنون چند سند منتشر شده که در آنها ، اسفندیار رحیم مشایی و وزرای وقت راه و اقتصاد خواستار همکاری با گروه متهم به اختلاس شده اند.

همزمان با پیش رفتن طرح استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس ، امروز سند جدیدی منتشر شده که نشان می دهد شمس الدین حسینی ، حداقل در دو نامه جداگانه با گشایش اعتبار اسنادی چندصد میلیون یورویی برای عوامل اختلاس ، موافقت کرده است.

غیر از استیضاح وزیر اقتصاد ، برخی نمایندگان خواستار سوال از محمود احمدی نژاد هم شده اند ، اما هیات رییسه مجلس مانع این طرح شده است.

محمدرضا باهنر ، نایب رییس مجلس گفته بزرگان نظام ، «کش دادن» سوال از رییس دولت را به مصلحت نمی دانند. اشاره او به اظهارات آیت الله خامنه ای است که سه هفته پیش ، ضمن وعده پیگیری مسولان برای مبارزه با فساد ، از رسانه ها خواست موضوع اختلاس را «کش ندهند.»

بعد از این سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی ، یازده نماینده مجلس شکایت از احمدی نژاد را پس گرفتند و مجلس هم امروز اعلام کرد ، حداقل دو گزارش از سه گزارشی که درباره پرونده اختلاس تهیه کرده ، محرمانه خواهد بود.

محسنی اژه ای در گفتگوی ۴۵ دقیقه ای خود ، خبر داده که متهم اصلی گروه اقتصادی امیر منصور آریا به جرایم خود اعتراف کرده و سایر متهمان هم در حال اعتراف هستند. او گفته احتمالا پرونده تا یک ماه دیگر به دادگاه ارسال می شود.

دادستان کل ایران همچنین به رییس مستعفی بانک ملی هم اشاره کرد که اینک در کانادا بسر می برد. محسنی اژه ای با ابراز ناامیدی از بازگشت محمود رضا خاوری گفت ناچار است از طریق اینترپل پیگیر او باشد.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران و کانادا قرارداد استرداد مجرمین را با هم امضا نکرده اند.

XS
SM
MD
LG