لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

احمدی نژاد به همه چیز پرداخت ، بجز اختلاس


احمدی نژاد به همه چیز پرداخت ، بجز اختلاس
احمدی نژاد به همه چیز پرداخت ، بجز اختلاس

محمود احمدی نژاد، ۸۰ دقیقه با تلویزیون دولتی ایران گفتگو کرد اما بجای پاسخ به اتهامات مطرح شده علیه دولت تنها ترجیح داد منتقدان را کسانی معرفی کند که می خواهند دولت را خراب کنند.

در این مصاحبه که بیشتر به سخنرانی شبیه بود ، او به تشریح عملکرد دولت در شش ماه گذشته پرداخت و در دفاع از عملکرد دولت خود گفت ۴۶ درصد از اهداف در زمینه اشتغالزایی محقق شده ، به رویه اجرای طرح هدفمندی یارانه ها نمره ۲۰ داد و مدعی شد برغم جهانی ، قیمت ها در ایران تنها ۶ درصد افزایش یافته است.

آقای احمدی نژاد یک روز بعد از حضور غلامحسین محسنی اژه ای در صدا و سیمای جمهوری اسلامی این گفتگو را انجام داد. دادستان کل ایران در آن گفتگو ، بدون نام بردن از دولت ، از عملکرد تیم اقتصادی و بانکی احمدی نژاد انتقاد کرد.

برغم این اشاره غیر مستقیم ، محمود احمدی نژاد پاسخی به این اتهامات نداد و تنها منتقدان را مورد سوال قرار داد. او به آمار ارایه شده در رسانه ها که وضعیت دولت را نامناسب اعلام می کند ، انتقاد کرد و گفت :« معلوم نیست منتقدانم از کجا آمار می آورند، حرف هایشان هم که کنتور نمی اندازد».

او همچنین اعلام داشت منتقدان ، «می خواهند از دولت انتقام بگیرند» و این درحالی است که دولت او اختلاس را کشف کرده است.

پیش از این، آقای احمدی نژاد مواضع متفاوتی در قبال اختلاس اخیر داشته است. بعد از افشای پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی ، محمود احمدی نژاد ابتدا اواخر ماه گذشته در اردبیل خواستار برخورد و معرفی عوامل اختلاس از سوی قوه قضاییه شد اما یک روز بعد او ادعا کرد که پیشتر از این اختلاس خبر داشته است.

در حالی شب گذشته هم آقای احمدی نژاد بر اطلاع و کشف اختلاس توسط دولت تاکید کرد که دادستان کل ایران این موضوع را رد کرده و پیش از این پرسیده بود ، چرا مقام هایی که ادعای اطلاع از این تخلف را دارند ، به دستگاه قضایی اطلاع نداده اند.

محسنی اژه ای ، پیشتر از عدم نظارت دولت در موضوع اختلاس انتقاد کرده بود
محسنی اژه ای ، پیشتر از عدم نظارت دولت در موضوع اختلاس انتقاد کرده بود

در یکی از سند هایی که منتقدان دولت منتشر کرده اند ، اسفندیار رحیم مشایی ، در نامه ای به وزرای وقت اقتصاد و راه ، به آنها اطلاع می دهد که رییس جمهور با واگذاری شرکتی به یکی از شرکت های اقماری گروه امیرمنصور آریا موافق است. گروهی که به اختلاس متهم شده است.

با اینکه انتظار بود رییس دولت به این سند و موارد مشابه اشاره کند اما آقای احمدی نژاد در گفتگوی شب گذشته به این سند واکنشی نشان نداد و از آن رد شد. منتقدان آقای احمدی نژاد ، دولت او را فاسد می دانند اما آقای احمدی نژاد بار دیگر با تاکید بر اینکه او صاحب پاک ترین دولت ایران است گفت :«والله پدرم به من نان حلال داده، چگونه برخی می گویند ما دولت فاسدیم؟»

آقای احمدی نژاد در بخش دیگر گفتگوی شب گذشته ، گفت که در شش سال گذشته او همواره خواستار مبارزه با مفاسد اقتصادی بوده است. با این حال رییس دولت هیچ اشاره ای به اقداماتش در این رابطه نکرد.

پیش از این چندبار آقای احمدی نژاد از افشای نام مفسدان اقتصادی گفته بود اما هفته پیش ، صادق لاریجانی ، رییس قوه قضاییه اعلام کرد این «ليست رئيس جمهور» ایران ، «بيشتر يك كار تبليغاتي بود».

بعد ازافزایش اختلاف دولت با مجلس و قوه قضاییه ، اینک به نظر می رسد بعد از سخنرانی روز دوشنبه رهبر جمهوری اسلامی ، کمی از این اختلافات کاسته شده. آیت الله خامنه ای از رسانه ها خواسته بود که موضوع اختلاس را «کش» ندهند. پس از این سخنرانی ، نمایندگان شکایت کننده از رییس جمهوری ، اعلام کردند ، شکایت شان را پس گرفته اند.

محمود احمدی نژاد در بخش هایی دیگر از این گفتگو به دفاع از فعالیت های اقتصادی دولت خود پرداخت. با این حال برخی اعتقاد دارند که پاسخ های آقای احمدی نژاد به اتهام نقش دولت در اختلاس اخیر قانع کننده نبود. سایت خبرآنلاین در یک نظرسنجی محدود ، خبر داده « بیش از ۹۰ درصد شرکت کنندگان در نظر سنجی این سایت، از سخنان رئیس جمهور در خصوص اختلاس اخیر قانع نشده اند.»

XS
SM
MD
LG