لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۲

اختلاف رییس جمهوری و دستگاه قضایی بر سر پرونده اختلاس


اختلاف رییس جمهوری و دستگاه قضایی بر سر پرونده اختلاس
اختلاف رییس جمهوری و دستگاه قضایی بر سر پرونده اختلاس

پیگرد قضایی اختلاس بزرگ بانکی در ایران به جدال لفظی بین رییس جمهوری و دادستان کل منجر شده است. بعد از اینکه محمود احمدی نژاد از عملکرد قوه قضاییه در بازداشت برخی اعضای نزدیک به دولت انتقاد کرد، غلامحسین محسنی اژه ای هم گفته فشارهایی وجود دارد که تا مانع رسیدگی به پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی شود.

غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل ایران در تازه ترین اظهارنظر پیرامون اختلاس بزرگ بانکی، اعلام کرده برخی فشار می آورند تا قوه قضاییه به پروده متهمان اصلی اختلاس رسیدگی نکند. او همچنین گفت که برخی اظهارات کذب و حتی دروغ می گویند اما قوه قضاییه قصد دارد با جدیدت با پرونده این اختلاس برخورد کند تا مانند سایر موارد گذشته، لوث نشود.

با اینکه محسنی اژه ای از کسی نام نبرده اما برخی رسانه ها اظهارات سه شنبه او را، واکنشی به محمود اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد،عنوان کرده اند. آقای احمدی نژاد در روزهای اخیر از احضار برخی نزدیکان دولت در رابطه با پرونده اختلاس بزرگ بانکی، انتقاد کرده بود. رییس دولت، همچنین صبح دیروز هم در مراسمی مربوط به بانک مرکزی از کارشکنی های قوه قضاییه انتقاد کرد.
بیش از دو ماه از افشای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی می گذرد و دولت، از سوی منتقدان متهم شده که با عوامل اختلاس ارتباط داشته و کمک هایی به آنها کرده است.

قایم مقام بانک مرکزی در حالی بازداشت شده که به رحیم مشایی نزدیک است
قایم مقام بانک مرکزی در حالی بازداشت شده که به رحیم مشایی نزدیک است

با اینکه برخی نمایندگان مجلس، حتی خواستار پاسخ احمدی نژاد در مجلس هم شدند اما بعد از توصیه های رهبر جمهوری اسلامی، احضار احمدی نژاد به مجلس مسکوت ماند.

آیت الله خامنه ای، ماه پیش گفت که رسانه ها موضوع اختلاس را کش ندهند. با این حال هفته گذشته وزیر اقتصاد، در مجلس استیضاح شد که البته توانست در روزی که لحن محمود احمدی نژاد «ملایم» بود، باردیگر رای اعتماد کسب کند.

به نوشته خبرآنلاین، لحن ملایم محمود احمدی نژاد، تنها دو روز دوام داشت و از هفته پیش، او انتقاد از مخالفان را آغاز کرد.

به تازگی، آقای احمدی نژاد در جلسه ای با حامیان خود، از افشاگری هایی در آینده خبر داد و گفت تاکنون تنها ده درصد حرف هایش را زده است.

علی مطهری پیش از این گفته بود که رییس دولت با پرونده هایی که علیه مخالفان دارد، بر منتقدان فشار اعمال می کند و همزمان علی لاریجانی رییس مجلس بدون نام بردن از کسی گفته «سیاستمداری که فرهیخته نباشد٬ لات بازی در می آورد». سایت خبری دیگربان، احمدی نژاد را مخاطب رییس مجلس عنوان کرده است.

رییس دولت در روزهای اخیر، به بازداشت حمید پورمحمدی قائم مقام رییس بانک مرکزی اعتراض کرده است. احمدی نژاد ادعا کرده مسوولان قضایی پورمحمدی را تحت فشار گذاشته اند که بگوید از رحیم مشایی دستور می گیرد.

در مقابل، محسنی اژه ای این ادعا را کذب دانسته و آن را رد کرده است. دادستان کل ایران گفته تا کنون ۸۰ نفر احضار و بازجویی شده اند که حدود پنجاه نفر بازداشت شده اند. البته ناظر ویژه پرونده اختلاس تاکید کرده که تعدادی از بازداشت شدگان با سپردن وثیقه آزاد هستند.

قائم مقام بانک مرکزی عالی ترین مقامی است که بازداشت شده و پیش از این چند نماینده مجلس از جمله رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس هم مورد بازجویی قرار گرفته اند.

محسنی اژه ای، دیروز تایید کرد که یکی از بستگان اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر رییس جمهوری نیز در رابطه با فساد بزرگ بانکی در ایران بازداشت شده است. برخی سایت ها از خواهر زاده رحیم مشایی، به نام عنایت الله ریاحی نام برده اند. در برخی اسناد که به رسانه ها راه یافته، اسفندیار رحیم مشایی، موافقت محمود احمدی نژاد را برای واگذاری شرکت هایی به عوامل اختلاس سه هزار میلیاردی به وزرای دولت ابلاغ کرده است.

XS
SM
MD
LG