لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

تخلف هزار میلیارد تومانی، اینبار در تامین اجتماعی ایران


تخلف هزار میلیارد تومانی، اینبار در تامین اجتماعی ایران
تخلف هزار میلیارد تومانی، اینبار در تامین اجتماعی ایران

در حالی که هنوز پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در ایران باز است، برخی منابع خبری از یک تخلف بزرگ دیگر در سازمان تامین اجتماعی خبر می دهند.رییس کمیته تحقیق و تفحص مجلس از تامین اجتماعی می گوید تخلف هزار میلیارد تومانی در این نهاد محرز شده و اگر مانع تراشی نشود ابعاد این فساد مالی بیش از سه هزار میلیارد تومان است.

سلیمان جعفرزاده، رئیس کمیته تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی مجلس گفته است در این سازمان و مجموعه «شستا»، تخلف ۱۰۰۰ میلیارد تومانی روی داده است.

«شستا» نام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی است که با هدف ارتقای ذخیره مالی بیمه شدگان تامین اجتماعی از سال ۱۳۶۵ تاسیس شده و به گفته ی این نماینده مجلس، اگر فشارهای سیاسی مانع نشود، روشن خواهد شد که میزان تخلف در شستا «بیش از سه هزار میلیارد تومان» است.

آقای جعفرزاده، می گوید مانع تراشی ها از سوی دولت و هیات رییسه مجلس باعث شده، تحقیق و تفحص متوقف شود. با این حال او اعلام کرده گزارش تحقیق و تفحص برای قرائت در مجلس آماده است.

در روزهای گذشته، مقامات تامین اجتماعی ابتدا ادعای تخلف در این سازمان را رد کردند با این حال علی یوسف پور از هیات مدیره شستا، برخی تخلفات را تایید کرده و گفته این تخلفات به هزار میلیارد تومان نمی رسد.

آقای جعفرزاده می گوید اگر فشارهای سیاسی برداشته شود، ابعاد فساد مالی در تامین اجتماعی بیشتر از هزار میلیارد تومان خواهد شد
آقای جعفرزاده می گوید اگر فشارهای سیاسی برداشته شود، ابعاد فساد مالی در تامین اجتماعی بیشتر از هزار میلیارد تومان خواهد شد

شستا، سرپرستی بیش از چهارصد شرکت را بر عهده دارد و در زمره بزرگترین بنگاه های اقتصادی ایران است. رییس کمیته تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی به مدیریت این شرکت ها هم ایراد دارد و می گوید مدیریت شرکت های مجموعه شستا به آقازاده ها و بستگان دولت واگذار می شود.

جستجویی ساده نشان می دهد افرادی چون شاهین آریاپناهی از مجریان تلویزیون دولتی ایران که به آیت الله مصباح یزدی نزدیک است یا داماد مجتبی ثمره هاشمی، مشاور ارشد محمود احمدی نژاد، در میان مدیران شرکت های مجموعه ی شستا هستند.

مقامهای دولتی و مجلس تاکنون واکنشی به اتهامات علیه شستا نشان نداده اند اما به نظر می رسد این روزها پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در ایران بر روی پرونده تخلفات دیگر چون شستا ، سایه اندخته است. بخصوص که رییس کمیته تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی می گوید فرزندان برخی نمایندگان و دولتی ها در این شرکت ها فعالیت دارند.

عملکرد نزدیکان محمود احمدی نژاد در تامین اجتماعی همواره با انتقاداتی همراه بود و برخی رسانه ها، تامین اجتماعی را «حیاط خلوت دولت» نامیده اند. دولت محمود احمدی نژاد به سازمان اجتماعی که یک شرکت بیمه گر است ، ۲۴ هزار میلیارد تومان (حدود ۲۰ میلیارد دلار) بدهکار است.

عملکرد اقتصادی دولت محمود احمدی نژاد در دو سال اخیر با انتقاداتی مواجه شده و حتی مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرده ۱۳۹۰، «سال پرده برداری» از اختلاس های بانکی و فساد مالی مرتبط با دولت است.

XS
SM
MD
LG