لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۴

اسرائیل یک ایرانی را به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی بازداشت کرد


تنش میان ایران و اسرائیل

سازمان امنیت داخلی اسرائیل، شین بت، روز جمعه یک شهروند ایرانی یهودی متهم به جاسوسی برای جمهوری اسلامی را در فرودگاهی در اسرائیل بازداشت کرد و مانع از ورود او به خاک این کشور شد.

به گزارش جروزالم‌پست، مظنون که در اسرائیل خویشاوندانی دارد، پس از خروج از هواپیما در فرودگاه این کشور بازداشت شد و اعتراف کرد هدف از سفرش جمع‌آوری اطلاعات و گرفتن عکس برای مقامات امنیتی جمهوری اسلامی است.

جروزالم پست بدون اشاره به نام این مظنون افزوده که او قبل از ورود به اسرائیل با مقام‌های امنیتی ایرانی دیدار و از آنها یک جعبه دستمال‌کاغذی دریافت کرده که قرار بوده از آن برای پنهان کردن تجهیزات دوربین، موبایل، شارژر موبایل، و پول استفاده کند.

مقامات جمهوری اسلامی به این فرد گفته بودند آدرس‌هایی را که از طریق اپراتور ایرانی‌اش دریافت می‌کند، رصد کند. پس از تکمیل تحقیقات، اجازه ورود این یهودی ایرانی به اسرائیل داده نشد و با هواپیما به ایران بازگردانده شد.

شین بت این رویداد را «بخشی از تلاش گسترده ایران برای ایجاد محورهای جاسوسی و ترور در اسرائیل» خواند و تصریح کرد با همکاری شرکای اطلاعاتی خود قاطعانه به شناسایی و خنثی کردن اقدامات «تروریستی و جاسوسی و سایبری» ایران ادامه خواهد داد.

به گزارش جروزالم‌پست، هفته گذشته نیز شین بت یک عملیات جمهوری اسلامی با هدف جمع‌آوری اطلاعات درباره سیاست‌ها و شهروندان اسرائیل را خنثی کرده است.

بازداشت و ممانعت از ورود این مظنون ایرانی یهودی به خاک اسرائیل در حالی است که دادگاه اورشلیم چند روز پیشتر دو زن و یک مرد اسرائیلی ایرانی‌تبار را از اتهام جاسوسی برای ایران تبرئه کرده بود.

این افراد عضو گروهی پنج‌نفره از اسرائیلی‌های ایرانی‌تبار بودند که در ژانویه سال گذشته میلادی به اتهام ارتباط با شخصی ایرانی به نام رامبد نامدار به منظور جمع‌آوری اطلاعات برای جمهوری اسلامی، از سوی شین‌ بت و پلیس اسرائیل بازداشت شده بودند.

XS
SM
MD
LG