لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

پلیس قبرس ادعای موساد در رابطه با طرح «ترور یهودیان توسط جمهوری اسلامی» را تایید کرد 


عکسی که موساد از یوسف شهبازی عباسعلی‌لو منتشر کرد.
عکسی که موساد از یوسف شهبازی عباسعلی‌لو منتشر کرد.

یک مقام ارشد قبرس خبر داد که تحقیقات پلیس این کشور ادعاهای آژانس جاسوسی اسرائیل (موساد) مبنی بر برنامه‌ریزی «یک هسته تروریستی تحت حمایت جمهوری اسلامی» برای کشتن اسرائیلی‌ها و دیگر یهودیان در قبرس را تایید می‌کند.

این مقام اطلاعاتی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: پلیس قبرس یک تبعه ایرانی به نام یوسف شهبازی عباسعلی‌لو را پس از مشاوره با «دستگاه‌های اطلاعاتی کشورهای متحد» ردیابی کرده است.

این مقام که خواست نامش فاش نشود، گفت که تحقیقات بعدی در مورد فعالیت‌های این فرد نشان داد که نقشه‌ای برای چنین ترور‌هایی وجود داشته و حداقل یک نفر در لیست ترور بوده است.

به گفته این مقام، عباسعلی‌لو در ابتدا تلاش داشته تا پایگاهی در شمال قبرس ایجاد کند و افراد دیگری را به خدمت بگیرد. مقامات بین‌المللی به این بخش قبرس دسترسی ندارند.

به گفته این مقام اطلاعاتی، این واقعیت که شمال جدا شده، بخشی از نظم حقوقی بین‌المللی نیست، برای سرویس‌های امنیتی داخلی و خارجی نگران کننده است.

مقامات قبرس به دنبال رد عباسعلی‌لو در قسمت جنوبی جزیره قبرس بودند که او از طریق یک مسیر در امتداد منطقه تحت کنترل سازمان ملل به طول ۱۸۰ کیلومتر (۱۲۰ مایل) به سمت شمال رفت.

سپس مقامات ترک قبرس او را به عنوان «یک خطر امنیتی بالقوه» شناسایی و به ایران اخراج کردند.

این نخستین بار است که یک مقام امنیتی قبرس، درباره این پرونده صحبت می‌کند.

سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل، موساد، روز پنجشنبه هشتم تیر با انتشار ویدئویی از اعترافات فردی که او را یوسف شهبازی‌ عباسعلی‌لو معرفی کرد که می‌گوید او به عنوان مامور سپاه پاسداران به دنبال توطئه ترور شهروندان اسرائیلی در قبرس بود.

موساد گفت مقامات ارشد سپاه پاسداران، سلاح و دستورالعمل حمله به تاجران اسرائیلی در قبرس را به یوسف شهبازی عباسعلی‌لو داده بودند. موساد گفت: عوامل این سازمان در داخل ایران، این شخص را دستگیر و ویدئوی اعترافاتش را ضبط کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG