لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۵

   دستگیری ۱۱ تن در استانبول؛ ترکیه می‌گوید شبکه جاسوسی موساد را شناسایی کرده است


سازمان اطلاعات ملی ترکیه «میت» روز سه‌شنبه اعلام کرد ۱۱ تن از جمله دو شهروند ترکیه را که برای سازمان اطلاعات اسرائیل موساد جاسوسی می‌کردند، دستگیر کرده است.

به گزارش روزنامه دیلی صباح چاپ ترکیه آژانس اطلاعات ملی این کشور در بیانیه‌ای گفت که این گروه ۱۵ نفری ـ که یک شبکه سراسری را در ترکیه اداره می‌کردند ـ توسط سلجوق کوچوک‌کایا، مردی که در اروپا آموزش دیده بود، سازماندهی و هدایت می‌شد.

این گزارش حاکی از آن است که، سرکان اوزدمیر، از پرسنل فراری ارتش که در پی کودتای ناموفق مربوط به هواداران فتح‌الله گولن ـ که از رهبران دینی مخالفت دولت ترکیه و ساکن آمریکا است و در سال ۲۰۱۶ به خارج متواری شده بود ـ در تماس با سلجوق کوچوک‌کایا، او را به خدمت موساد درآورده است.

بر اساس این گزارش کوچوک‌کایا شخصا با مدیران موساد که خود را حوزه جوره ساتیا، توماس آلفونسو و رائول معرفی می‌کردند در چندین کشور اروپایی ملاقات کرده و تحت آموزش‌های خاص جاسوسی قرار گرفته است.

او همچنین طی این آموزش‌ها روش برقراری ارتباط پنهانی آژانس را آموخته بود و می‌توانست از طریق آن با سایر عوامل سازمان ارتباط برقرار کند.

گزارش «میت» می‌افزاید، کوچوک‌کایا وظیفه جمع‌آوری اطلاعات درباره یک شرکت و ۲۳ فرد دارای روابط تجاری با ایران را توسط اسرائیل بر عهده داشت.

بر اساس این گزارش، تیم او منازل و محل کار خانواده‌های افراد مذکور را زیر نظر داشت و اطلاعاتی در مورد پروازهای خارج از کشور، مکالمات تلفنی، حساب‌های بانکی و املاک این اشخاص را به موساد گزارش می‌کرد.

کوچوک‌کایا و همدستانش در پی شکایت یک از اهدافشان که بسته‌ای تهدیدآمیز را از ایشان دریافت کرده بود شناسایی و دستگیر شدند.

منابع خبری دیگر گزارش می‌دهند اعضای این شبکه بیش از ۱۱ تن هستند که سازمان اطلاعات ملی ترکیه تا کنون ۱۱ نفر از آنها در عملیاتی در استانبول دستگیر کرده و دو عامل فراری همچنان تحت تعقیب هستند.

پیش‌تر سازمان اطلاعات ملی ترکیه «میت»، در سال‌های گذشته یک رشته شبکه جاسوسی، از جمله شبکه‌ای که برای روسیه کار می‌کرد را کشف و نقشه ایران برای ترور شهروندان اسرائیلی در ترکیه را خنثی کرده است.

این عملیات همچنین به کشف سناریویی از سوی ماموران اطلاعاتی ایران برای ربودن مخالفان ایرانی که در ترکیه پناه گرفته بودند، منجر شد.

XS
SM
MD
LG