لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

صدور حکم اعدام برای پنج شهروند در ارومیه به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل»


اعتراض به اعدام در ایران؛ استراسبورگ فرانسه، مقابل پارلمان اروپا - آرشیو
اعتراض به اعدام در ایران؛ استراسبورگ فرانسه، مقابل پارلمان اروپا - آرشیو

دو نهاد حقوق بشری متمرکز بر مناطق غربی ایران گزارش دادند که دادگاه انقلاب ارومیه پنج زندانی اهل مرکز استان آذربایجان غربی را با ادعای «جاسوسی به نفع اسرائیل» به «اعدام» و پنج تن دیگر را به «۱۰ سال حبس تعزیری» محکوم کرده است.

شبکه حقوق بشر کردستان و هنگاو روز چهارشنبه دوم فروردین در گزارش‌هایی اعلام کردند دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه برای «وفا هناره، آرام عمری بردیانی، رحمان پرحازو، منصور رسولی، و نسیم نمازی» حکم اعدام صادر کرده و «کامران هناره، فخرالدین دودکانلوی میلان، اشکان عثمان‌نژاد گندوک، حسن عمرپور، و امیر مشتاق گنگچین» را هر یک به «۱۰ سال حبس تعزیری» محکوم کرده است.

بنا بر این گزارش‌ها، این احکام برای زندانیان مذکور اواخر بهمن ۱۴۰۱ توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه به ریاست «نجف‌زاده» و با اتهامات «مشارکت در همکاری اطلاعاتی و جاسوسی به نفع اسرائیل» صادر شده است.

مطابق گزارش‌ها، این ۱۰ زندانی همگی اهل ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی هستند و در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهر «ربوده» شده‌اند و هر یک «چند ماه را در سلول انفرادی» اداره اطلاعات زیر «شکنجه جسمی» گذرانده‌اند.

نهادهای بین‌المللی حقوق بشری بارها نسبت به اتهامات واهی امنیتی به شهروندان در ایران و همچنین روند غیرشفاف قضایی برای رسیدگی به پرونده‌های آنان هشدار داده‌اند.

در بهار و تابستان گذشته در پی اقدامات مکرر نیروهای امنیتی اسرائیل در ایران، نهادهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی اعلام کردند که چند گروه مرتبط با موساد را بازداشت کرده‌اند.

در پی آن، روز سیزدهم آذر، چهار شهروند به نام‌های حسین اردوخان‌زاده، شاهین ایمانی محمودآباد، میلاد اشرفی آتباتان، و منوچهر شهبندی بجَندی با اتهام‌های «آدم‌ربایی و همکاری با سرویس اطلاعاتی اسرائیل»، اعدام شدند.

XS
SM
MD
LG