لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

پنج شهروند اسرائيلی ایرانی‌تبار از اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی تبرئه شدند


رامبد نامدار
رامبد نامدار

دادگاه منطقه اورشلیم در اسرائیل روز چهارشنبه دو نفر از متهمان پرونده جاسوسی برای جمهوری اسلامی را تبرئه و یک زن را ـ بدون آن که عنصر جرم «تضعیف امنیت ملی اسرائیل» ثابت شود ـ به جرم پایین‌تری محکوم کرد.

بدین‌ترتیب دادگاه همه پنج ایرانی‌تبار را که متهم به جاسوسی بودند، تبرئه کرد.

به گزارش جوییش‌پرس، این پرونده جاسوسی که توجه گسترده‌ای را در افکار عمومی اسرائیل به خود جلب کرده بود، ابتدا منجر به دستگیری پنج نفر شد که یکی از آنها اقدام به خودکشی کرد.

گزارش تحلیلی جوییش‌پرس نوشت که متهمان این پرونده یک مرد و چهار زن اسرائیلی متولد ایران هستند که چندین سال از طریق فیس‌بوک با مامور ایرانی که خود را «رامبد نامدار» معرفی کرده بود، در ارتباط بودند.

همچنین سازمان امنیت داخلی اسرائیل، شین‌بث نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که یک «مامور اطلاعاتی» جمهوری اسلامی را شناسایی کرده که از طریق تماس با زنان اسرائیلی در شبکه‌های اجتماعی، به آن‌ها برای «جاسوسی»، پول فرستاده است.

همزمان دادگاه در فرایند رسیدگی بر «وطن‌پرستی» این شهروندان اسرائیلی صحه گذاشت و اعلام کرد که متهمان از ماهیت «رامبد نامدار» به عنوان مامور جمهوری اسلامی مطلع نبودند و هیچ قصدی برای آسیب رساندن به «امنیت اسرائیل» در میان نبوده است.

در این دادگاه متهم سوم پس از اعتراف به عکاسی از مکان‌های حساس به دلیل تماس با مامور دشمن، مجرم شناخته شد.

XS
SM
MD
LG