لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۵

گزارش تخلفات هزار میلیاردی در «شستا»، بزودی در مجلس ایران


گزارش تخلفات هزار میلیاردی در «شستا»، بزودی در مجلس ایران
گزارش تخلفات هزار میلیاردی در «شستا»، بزودی در مجلس ایران

سخنگوی یکی از کمیسیون های مجلس شورای اسلامی ایران می گوید گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی نهایی شده است.

پیش از این اعلام شده بود که در مجموعه ای از شرکت های تامین اجتماعی بیش از هزار میلیارد تومان تخلف مالی صورت گرفته است. برخی از اعضای هیات تحقیق مجلس هم گفته اند اگر فشارهای سیاسی نبود، روشن خواهد شد که میزان تخلفات در تامین اجتماعی بیش از سه هزار میلیارد تومان است.

پیش از این برخی دست اندرکاران کمیته تحقیق و تفحص مجلس گفته بودند که بخش اصلی این گزارش به تخلفات مالی در مجموعه ی شستا اختصاص دارد.

«شستا» نام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی است که با هدف ارتقای ذخیره مالی بیمه شدگان تامین اجتماعی از سال ۱۳۶۵ تاسیس شد.

حدود دو ماه پیش، سلیمان جعفرزاده، رئیس کمیته تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی مجلس گفت در بخشی از این سازمان تخلف ۱۰۰۰ میلیارد تومانی روی داده و اگر فشارهای سیاسی مانع نشود، روشن خواهد شد که میزان تخلف در شستا «بیش از سه هزار میلیارد تومان» است.

طرح تحقیق و تفحض از تامین اجتماعی، اردیبهشت سال گذشته در مجلس تصویب شد و با اینکه قانون تاکید دارد گزارش آن در شش ماه باید آماده شود اما برخی حواشی مانع شد و بعد از ۱۸ ماه، امروز، جواد زمانی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت که قرار است بزودی در مجلس قرائت شود.

به گفته رییس کمیته تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی، دلیل کارشکنی ها فعالیت فرزندان برخی نمایندگان و مقام های دولتی در شرکت های وابسته به شستا است.

مقام های دولتی تاکنون نسبت به تخلف در شستا و سازمان تامین اجتماعی سکوت کرده اند. بخصوص که برخی اعتقاد دارند افشای نقش برخی مقام های دولتی در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، موجب شده کمتر به تخلفات در سازمان تامین اجتماعی پرداخته شود.

از میان مقام های دولت، «صادق محصولی»، وزیر رفاه دولت است که سازمان تامین اجتماعی زیر نظر او فعالیت می کند، به تازگی گفته است اطلاعی از تخلفات در شستا ندارد.

اما اعضای تحقیق از تامین اجتماعی می گویند بخشی از تخلفات بخاطر عملکرد مقام های دولتی و وابستگان به دولت است. از جمله داماد مجتبی ثمره هاشمی، مشاور ارشد محمود احمدی نژاد که در میان مدیران شرکت های مجموعه ی شستا است.

دیروز، آخرین جلسه سران سه قوه برگزار شد که محمود احمدی نژاد با برادران لاریجانی از مجلس و قوه قضاییه جلسه داشت و در پایان اعلام کردند:«هیچ خطوط قرمزی در ریشه کردن فساد مالی وجود نداشته باشد.»

تاکنون مقام هایی از دولت و مجلس در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی احضار و حتی بازداشت شده اند. همین مساله بر سردی روابط رییس جمهوری و برادران لاریجانی افزوده است. با این حال محمود احمدی نژاد همواره ارتباط با عوامل اختلاس بزرگ بانکی و فساد مالی را رد می کند.

امروز احمد توکلی، نماینده مجلس در واکنش به تکذیب های پیاپی رییس دولت پرسیده «چرا مدیران عامل بانکها هر ۱۵ روز با اسفندیار رحیم مشایی دیدار داشتند؟»

آقای رحیم مشایی، رییس دفتر احمدی نژاد است که از سوی نزدیکان آیت الله خامنه ای ، راس جریان انحرافی در دولت نامیده می شود و تاکنون روسای چند بانک بخاطر اختلاس بزرگ بانکی استعفا داده یا برکنار شده اند.

انتقاد اخیرآقای توکلی پس ازآن مطرح می شود که مرکز پژوهش های مجلس زیر نظر او، پیشتر اعلام کرد سال ۱۳۹۰، «سال پرده برداری» از اختلاس های بانکی و فساد مالی مرتبط با دولت است.

XS
SM
MD
LG