لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

تدوام افزایش قیمت خودرو؛ سایپا می‌گوید فروش بدون قرعه‌کشی خودرو را آغاز می‌کند


خط تولید خودرو در کارخانه سایپا
خط تولید خودرو در کارخانه سایپا

پس از ماه‌ها بحث بر سر حذف قرعه‌کشی فروش خودرو در ایران، شرکت خودروسازی سایپا اعلام کرد که قصد دارد برای نخستین بار در طرح «فروش فوق‌العاده»، خودرو شاهین را بدون محدودیت قرعه‌کشی واگذار کند.

بنا بر گزارش‌ها، این طرح از ساعت ۱۰ صبح روز سه‌شنبه ۳۰ فروردین آغاز می‌شود و «تا زمان تکمیل ظرفیت بر روی سایت شرکت سایپا» فعال است. داشتن گواهینامه برای ثبت نام ضروری است.

در آگهی این «طرح فوق‌العاده» ذکر شده که قیمت خودرو شاهین سفید رنگ ۳۴۴ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان است و ماشین خریداری‌شده ۹۰ روزه تحویل داده می‌شود.

رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از این اعلام کرده بود که فروش خودرو با روش قرعه‌کشی از اواسط سال ۱۴۰۱ حذف خواهد شد، چرا که به گفته او «عرضه خودرو متناسب با تقاضا خواهد شد.»

فروش خودرو از طریق قرعه‌کشی مدتهاست که به عنوان راهکاری برای پایین آمدن التهاب در بازار خودرو اجرا می‌شود. این درحالی است که این طرح تاکنون نه تنها نتوانسته قیمت‌های بازار را به تعادل برساند، بلکه قیمت‌ها با شیب بیشتری افزایش یافته است.

این تغییر رویه در حالی قرار است اجرا شود که نحوه فروش شاهین سایپا در سال گذشته اعتراض‌های مشتریان را در پی داشت. چنان که به گزارش ایلنا در اردیبهشت ۱۴۰۰، گروهی از خریداران با تجمع در مقابل این شرکت نسبت به عدم تحویل به موقع و همچنین مشکلات فنی مثل «آتش‌سوزی و خاموش شدن» خودرو و همچنین حذف برخی آپشن‌ها و تغییر رنگ ماشین درخواستی و تعویض ضبط خودرو اعتراض کردند.

به گفته مشتری‌های معترض، قیمت ۵۰ درصدی اولیه خودرو شاهین «۸۰ میلیون تومان» بود در حالی که بهای ۵۰ درصد باقی‌مانده، «۱۸۷ میلیون تومان» اعلام شد و «بسیاری از متقاضیان نتوانستند» مبلغ باقی‌مانده را بپردازند.

بر اساس دستور ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم و تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت، واردات خودرو قرار است از ماه خرداد آزاد شود، اما چنان که مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید که «مخالفان واردات خودرو قدرت بالایی دارند» و با به میان آوردن «موضوع سیاست‌های کلی نظام» دولت را از پذیرش این ریسک منصرف خواهند کرد.

دادفر پیشتر در مصاحبه‌ای با روزنامه دنیای اقتصاد مدعی شده‌است که آزادسازی واردات خودرو موجب شکستن قیمت‌ها در بازار خواهد شد.

بر اساس گزارش‌ها، قیمت خودرو در ایران، همچنان رو به افزایش است و بهای پراید۱۱۱، به مبلغ ۱۹۹ میلیون تومان رسیده است.

XS
SM
MD
LG