لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

تویوتا از دوربین‌های ارزان‌قیمت برای خودروهای خودران استفاده می‌کند


شرکت‌ «واون پلنت» از زیرمجموعه‌های تویوتا، مانند شرکت ساخت خودروهای برقی تسلا، برای توسعه فناوری خودروهای خودران از دوربین‌های ارزان‌قیمت استفاده خواهد کرد.

به گزارش رویترز، این شرکت مدعی است که می‌تواند از دوربین‌های کم‌هزینه برای جمع‌آوری داده‌ها و آموزش موثر سیستم خودران استفاده کند؛ دستاورد مهمی که می‌تواند در کاهش هزینه‌ها و بهبود این فناوری موثر باشد.

گرد‌آوری داده‌های مختلف رانندگی با استفاده از ناوگان عظیم خودروها برای توسعه سیستم خودروی خودران مناسب اهمیت زیادی دارد، اما آزمایش خودروهای خودران با حسگر‌های گران‌قیمت بسیار پرهزینه است و برای تمامی مدل‌ها امکان‌پذیر نیست.

دوربین‌های ارزان‌قیمت واون پلنت
دوربین‌های ارزان‌قیمت واون پلنت

تسلا، از چندی پیش روی فناوری شرط‌بندی کرده است که داده‌های آن توسط دوربین‌های ارزان‌قیمتی که روی بیش از یک میلیون وسیله نقلیه در جاده‌ها قرار دارند، جمع‌آوری می‌شود.

این در حالی است که شرکت «وِیمو» از زیرمجموعه‌های آلفابت (مادر کوگل)، و سایر شرکت‌های فعال در این عرصه از دوربین‌های گران‌قیمتی که روی تعداد کمی از وسایل نقلیه نصب شده است، برای طراحی سیستم خودروهای خودران استفاده می‌کنند.

مایکل بینش، از مدیران واون پلنت به رویترز می‌گوید که آنها به داده‌های زیادی برای طراحی این سیستم نیاز دارند و نمی‌توان تنها با داده‌های اندکی که با استفاده از ناوگان کوچکی از وسایل نقلیه خودران گران قیمت جمع‌آوری می‌شود، به این مهم دست یافت.

واون پلنت، برای طراحی فناوری خود از دوربین‌هایی استفاده می‌کند که نود‌ درصد از حسگر‌هایی که در گذشته استفاده می‌کرد، ارزان‌تر هستند و به راحتی می‌توان آنها را بر خودروهای سواری نصب کرد.

دوربین‌های ارزان‌قیمت واون پلنت
دوربین‌های ارزان‌قیمت واون پلنت

این شرکت مدعی است که داده‌های بیشتری که دوربین‌های ارزان‌قیمت گردآوری می‌شود، نسبت به داده‌هایی کمتری که از حسگر‌های گران‌قیمت بدست می‌آید، از کیفیتی مشابهی برخوردار است.

با این حال تویوتا همچنان از حسگر‌هایی دیگری مانند «لیدار» یا رادارها برای وسایل نقلیه و خودروهای خودران خود استفاده می‌کند چون از ایمنی بهتری به ویژه برای تاکسی‌ها برخوردار است.

هرچند که به گفته طراحان واون پلنت، هنوز مسیری طولانی برای رسیدن به سیستمی ایده‌آل برای خودروهای خودران در پیش است، ایلان ماسک، مدیر تسلا می‌گوید که این شرکت خودروسازی برقی امسال به اهداف خود در این زمینه خواهد رسید.

به عقیده کارشناسان، تولید خودروهای خودران برقی از اهمیت زیادی برای آینده صنعت خودروسازی برخوردار است و شرکت‌های مختلفی در این عرصه در خال رقابت هستند.

XS
SM
MD
LG