لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۹

تصادفات جاده‌ای، خودروهای بی‌کیفیت؛ یک کارشناس: جلوگیری از واردات خودرو خارجی شرایط را بدتر می‌کند


آرشیو
آرشیو

آمار مرگ‌و‌میر بر اثر حوادث جاده‌ای در نوروز امسال ایران ۷۴۶ مورد اعلام شد. برخی مقام‌های ایران می‌گویند تولید خودرو بی‌کیفیت از عوامل اصلی میزان بالای مرگ‌و‌میر در تصادفات جاده‌ای است.

جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا شهر تهران می‌گوید تولید و ساخت خودروهای بی‌کیفیت، نبودن رقابت برای ارتقای کیفیت خودروها و همچنین جاده‌های ناامن، به مرگ سالانه ۱۷ هزار نفر در جاده‌های ایران منجر می‌شود.

دولت ابراهیم رئیس قصد دارد از واردات خودرو خارجی جلوگیری کند. موافقان قطع واردات خودرو می‌گویند این کار به بهبود کیفیت خودروی داخلی منجر می‌شود.

رضا غیبی روزنامه‌نگار اقتصادی در ایران می‌گوید عدم واردات خودرو خارجی، می‌تواند عاملی بر ادامه تولید خودروی بی کیفیت داخلی باشد.

وی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: « امسال قرار بود ۷۰ هزار خودرو وارد شود و با توجه به این که وزیر صنعت، معدن و تجارت سال گذشته اعلام کرد که در سال ۱۴۰۱ یک‌ونیم میلیون خودرو تولید خواهیم کرد این ۷۰ هزار خودورو حدود نیم درصدد از واردات تولیدات کشور را شامل می‌شود. بنابر این هیچ تاثیری بر رقابت خودروسازهای داخلی نخواهد نداشت. از طرفی وقتی خودروهای خارجی در داخل حضور ندارند، وارداتی صورت نمی‌گیرد، رقابتی هم وجود ندارد، ما همچنان شاهد تولید خودروهای بی کیفیت، افزایش مرگ و میر جاده‌ای و مسائلی این چنینی هستیم.»

خبر آنلاین می‌گوید آمار ۷۴۶ مرگ بر اثر تصادفات جاده‌ای ایران، بالاتر از تعداد فوتی‌های تصادفات رانندگی در مدت زمان یک سال در کشورهای هلند و پرتغال است.

XS
SM
MD
LG