لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۴

قوه قضائیه علت فوت شاهین ناصری را «مسمومیت دارویی» اعلام کرد؛ درخواست عفو بین‌الملل برای انجام تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه


شاهین ناصری (آرشیو)
شاهین ناصری (آرشیو)

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید پزشکی قانونی علت فوت شاهین ناصری در زندان تهران بزرگ را «مسمومیت دارویی» اعلام کرده است.

سازمان حقوق بشر ایران ۳۰ شهریور از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، «از شاهدان شکنجه نوید افکاری»، در سلول‌های انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داده بود.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه، روز چهارشنبه ۲۱ مهر در نشست خبری هفتگی خود گفت پزشکی قانونی علت فوت شاهین ناصری، را «مسمومیت دارویی» اعلام کرده است.

این در حالی است که عفو بین‌الملل روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای پانزده صفحه‌ای تحت عنوان «مرگ مشکوک در حین بازداشت شاهد شکنجه در میانه بحران مصونیت» با اشاره به این که شاهین ناصری از شاهدان شکنجه و بدرفتاری با نوید افکاری بوده، از مقامات ایران خواسته است «فورا درباره علل و شرایط پیرامون ناپدیدسازی قهری و مرگ مشکوک حین بازداشت شاهین ناصری تحقیقات موثر، کامل، مستقل و بیطرفانه انجام دهند.»

سازمان حقوق بشر ایران به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرده بود: «من جسد شاهین ناصری را در بهداری زندان دیدم. وی بارها در خصوص شکنجه شدن نوید افکاری و اعتراف اجباری وی اطلاع‌رسانی کرده بود ... و بارها به همین دلیل به سلول انفرادی منتقل شده بود.»

دو روز پس از اعلام خبر جان باختن شاهین ناصری، اداره کل زندان‌های استان تهران در بیانیه‌ای این خبر را تایید کرد و رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه نیز گفت که پیش از اصلاح زندانیان «باید قصور خود را شناسایی کنیم.»

شاهین ناصری، زندانی عادی که بارها در دادگاه شهادت داده بود نوید افکاری شکنجه شده، پیشتر در یک فایل صوتی از داخل زندان نیز نسبت به شکنجه و اعتراف اجباری نوید افکاری شهادت داده و اعلام کرده بود خودش بارها مورد شکنجه‌هایی قرار گرفته که «شرم و حیا» اجازه بیان آن را نمی‌دهد.

آقای ناصری همچنین تأکید کرده بود که «بازپرس» بعد از شهادت دادن و شرح شکنجه نوید افکاری، به او گفته بود «تو داری توی یک پرونده امنیتی دخالت می‌کنی. بلایی می‌آورم سرت که ذوب بشوی.»

روز ۲۴ شهریور، در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر مرگ یک زندانی دیگر در ایران، سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای به موارد متعدد مرگ «ناشی از شکنجه یا سایر بدرفتاری‌ها یا استفاده مرگبار از سلاح گرم و گاز اشک آور توسط مقامات» اشاره کرد.

عفو بین‌الملل همچنین پس از انتشار تصاویر هک‌شده از دوربین‌های امنیتی زندان اوین، آن بدرفتاری‌ها را «نوک کوه یخ اپیدمی شکنجه در ایران» نامید.

نوید افکاری، کشتی‌گیر جوان شیرازی، ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ علی‌رغم ابهامات جدی در پرونده و موج جهانی حمایت از وی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.

XS
SM
MD
LG