لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

حقوق شهروندی | درخواست آزادی آتنا دائمی؛ تجمع فعالان مدنی سنندج در اعتراض به افزایش خشونت علیه زنان


اخبار منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری و شبکه‌های اجتماعی حاکی از درخواست مجدد عفو بین‌الملل از مقامات ایران برای آزادی آتنا دائمی و تقاضای فعالان مدنی برای بررسی قوانین تبعیض آمیز علیه زنان در ایران است.

  • عفو بین الملل خواستار آزادی آتنا دائمی شد

عفو بین‌الملل بار دیگر از مقامات جمهوری اسلامی خواست آتنا دائمی، مدافع حقوق بشر محبوس در زندان لاکان رشت، را فورا آزاد کنند.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار متنی در توئیتر با اشاره به هفتمین سالگرد بازداشت این فعال مدنی زندانی در ایران، خطاب به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار آزادی فوری آتنا دائمی از زندان شد.

این نهاد حقوق بشری در ادامه افزود،‌ آتنا دائمی ناعادلانه برای فعالیت‌هایی از جمله انتقاد از بدرفتاری با زندانیان در زندان لاکان رشت، با انتقام مواجه شده است.

این فعال مدنی پیش از این در یک فایل صوتی با اشاره به وضعیت زندانیان غیر سیاسی در زندان لاکان رشت گفته بود این زندانیان در زندان رشت همچون دیگر زندان‌ها «ویترین نمایشگاه دروغ‌های حاکم هستند، بی آنکه از کمترین مزایا برخوردار باشند.»

خانم دائمی در حالی به گفته سازمان عفو بین الملل هفتمین سالگرد بازداشت خود را سپری می‌کند که بر اساس اطلاعات منتشر شده وی در تاریخ، ۲۹ مهرماه سال ۱۳۹۳ توسط نیروهای امنیتی بازداشت، در ابتدا به زندان اوین منتقل و اسفند ماه سال گذشته به زندان لاکان رشت تبعید شده است.

  • درخواست فعالان مدنی سنندج برای بررسی قوانین تبعیض آمیز علیه زنان

شماری از فعالان مدنی در سنندج با تجمع در مقابل دادگاه این شهر، به افزایش خشونت علیه زنان اعتراض کردند.

به گزارش وبسایت حقوق‌بشری «هه‌نگاو» این فعالان مدنی روز چهارشنبه ۱۴ مهر ماه، با در دست گرفتن پلاکاردهایی که روی آنها نوشته شده بود «نه به زن کشی»، «همه ما فائزه هستیم» و «دیگر هیچ جا برای زنان امن نیست»، خواستار تغییر قوانین حاکم علیه زنان در ایران شدند و رسیدگی و شفاف سازی مقام‌های قضایی و انتظامی نسبت به پرونده قتل زنان در سال‌های گذشته شدند.

در تحمع این فعالان مدنی به جان‌باختن فائزه ملکی‌نیا، دختر ۲۲ ساله‌ای که گفته می‌شود به دلیل داشتن «دوست پسر» توسط پدر خود با بنزین به آتش کشیده شد، اشاره شده است.

این وبسایت حقوق بشری در ادامه افزود، یکی از معترضان با اشاره به کوتاهی پلیس و سیستم قضایی در پیگیری پرونده مرگ این دختر جوان،‌ از دادستان سنندج خواست «شفافانه و دلسوزانه» اقدامات لازم را در خصوص پرونده این دختر جوان اتخاذ کند.

چند روز پیش دکتر ایمان نوابی خبر سوزانده شدن این دختر جوان توسط پدرش را در اینستاگرام خود منتشر کرد. محمد جباری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان، نیز این خبر را به نوعی تایید کرد. اما گفت، هنوز مشخص نیست پدر این دختر ۲۲ ساله او را سوزانده یا دلیل مرگ خودسوزی بوده است.

کنشگران مدنی و حقوق بشری سال‌ها است که خواستار تصویب هرچه سریعتر لایحه منع خشونت علیه زنان توسط جمهوری اسلامی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG