لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

«مرگ مشکوک» شاهین ناصری،‌ شاهد شکنجه‌های نوید افکاری در زندان تهران بزرگ


زندان تهران بزرگ (آرشیو)
زندان تهران بزرگ (آرشیو)

یک سازمان حقوق بشری از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، یکی از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول‌های انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد.

سازمان حقوق بشر ایران، سه‌شنبه ۳۰ شهریور از تأیید مرگ این زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ توسط برادرش خبر داد و از قول او نوشت: «دوستانش خبر کشته شدن وی در سلول انفرادی را به ما دادند. ولی هنوز هیچ مسئولی با ما تماس نگرفته است.»

این سازمان همچنین به نقل از یک «منبع مطلع» نوشته است: «من جسد شاهین ناصری را در بهداری زندان دیدم. وی بارها در خصوص شکنجه شدن نوید افکاری و اعتراف اجباری وی اطلاع‌رسانی کرده بود ... و بارها به همین دلیل به سلول انفرادی منتقل شده بود.»

این منبع مطلع همچنین گفته که زندانیان فکر می‌کردند شاهین ناصری را به بند ۲۰۹ اوین منتقل کرده‌اند، «ولی امروز فهمیدیم که در سلول‌های انفرادی زندان تهران بزرگ بوده تا از تماس تلفنی محروم باشد.»

او با طرح این احتمال که شاید «سازمان زندان‌ها بخواهد مرگ وی را خودکشی اعلام کند»، گفته است آقای ناصری «نه فرد افسرده‌ای بود» و نه «مشکل روحی» داشت، بلکه فردی «زن و بچه‌دار بود و به آینده‌اش امیدوار بود» و همچنین «هیچ بیماری خاصی هم نداشت.»

در این حال، بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، صبح سه شنبه در چند توییت نوشت که آقای ناصری روز دوشنبه سه بار از تلفنی که شماره‌ آن «مربوط به تلفن زندان تهران بزرگ بود» با او تماس گرفته و از او خواسته بود وکالتش را برعهده بگیرد. آقای پاک‌نیا همچنین نوشته است که اگرچه در روز سه‌شنبه هیچ تماسی از طرف آقای ناصری گرفته نشده است، اما خبر فوت او را نمی‌تواند تایید یا تکذیب کند.

شاهین ناصری، زندانی عادی که بارها در دادگاه شهادت داده بود نوید افکاری شکنجه شده است، پیشتر در یک فایل صوتی از داخل زندان نیز به شکنجه و اعتراف اجباری نوید افکاری شهادت داده و اعلام کرده بود خودش نیز بارها مورد شکنجه‌هایی قرار گرفته که «شرم و حیا» اجازه بیان آن را نمی‌دهد.

آقای ناصری همچنین تأکید کرده بود که «بازپرس» بعد از شهادت دادن و شرح شکنجه نوید افکاری، به او گفته بود «تو داری توی یک پرونده امنیتی دخالت می‌کنی. بلایی می‌آورم سرت که ذوب بشوی.»

شهریور سال ۹۹، شاهین ناصری، شاهد شکنجه‌های نوید افکاری، در زندان ناپدید شد و در پی آن، کاربران ایرانی توییتر با انتشار هزاران پیام با هشتگ «شهادت می‌دهم» درباره نقض گسترده حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی نوشتند و این هشتگ به ترند اول توییتر در ایران تبدیل شد.

مرگ زندانیان ناشی از شکنجه و بدرفتاری مقامات در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز بارها گزارش شده است. روز ۲۴ شهریور، در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر مرگ یک زندانی دیگر در ایران، سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای به موارد متعدد مرگ «ناشی از شکنجه یا سایر بدرفتاری‌ها یا استفاده مرگبار از سلاح گرم و گاز اشک آور توسط مقامات» اشاره کرده است.

پیش‌تر، گروه سایبری «عدالت علی» تصاویری هک‌شده از دوربین‌های امنیتی زندان اوین منتشر کرده بودند که نقض گسترده حقوق زندانیان و خشونت مقامات زندان نسبت به آنها را نشان می‌داد.

وزارت خارجه ایالات متحده، در واکنش به انتشار این تصاویر اعلام کرد که شکنجه در زندان‌های ایران سیستماتیک است.

XS
SM
MD
LG