لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

بافت تاریخی شیراز با احیای طرح توسعه حرم شاهچراغ دوباره در خطر نابودی قرار گرفت


تخریب بافت تاریخی شیراز برای توسعه حرم شاهچراغ - آرشیو
تخریب بافت تاریخی شیراز برای توسعه حرم شاهچراغ - آرشیو

طرح توسعه حرم شاهچراغ که به دلیل مغایرت با طرح جامع شهری منتفی شده بود، در دولت ابراهیم رئیسی از سر گرفته شده و بنا بر گزارش‌ها تخریب ۲۰۰ خانه در بافت تاریخی شیراز را در پی خواهد داشت.

این طرح که به«طرح ۵۷ هکتاری» نیز شهرت دارد، در سال ۸۹ توسط شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسیده بود، اما چهار سال پس از آن کنار گذاشته شد.

روز چهارشنبه ۲۷ بهمن روزنامه شرق چاپ تهران نوشت که طرح توسعه حرم شاهچراغ دوباره در دولت ابراهیم رئیسی «سر زبان‌ها افتاده» و موجب نگرانی مردم شیراز و کنشگران فرهنگی این شهر شده است.

مهدی حاجتی، عضو پیشین و برکنار شده شورای شهر شیراز، درباره این طرح در رشته توییتی نوشت در اسفند سال ۹۶ خانه‌های تاریخی سلیمی و منتصری با هماهنگی تمام نهادهایی که به گفته او «عمله مافیا تخریب هستند»، ویران شد و با وجود «گرفتن مصوبه ساخت عین به عین طبق نقشه میراثی» هرگز دوباره ساخته نشد.

به گفته آقای حاجتی، خانه تاریخی شهرام بهرامی، «مهمترین و زیباترین خانه در آستانه تخریب» است.

بافت تاریخی شیراز
بافت تاریخی شیراز

فعالان فرهنگی شیراز با راه‌اندازی کمپینی از وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواسته‌اند که با متوقف کردن این طرح از تخریب بافت تاریخی شیراز جلوگیری کند.

تخریب بافت تاریخی شیراز برای توسعه حرم شاهچراغ
تخریب بافت تاریخی شیراز برای توسعه حرم شاهچراغ

هم‌زمان برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی نسبت به این طرح واکنش نشان داده و خواستار حفاظت از بافت تاریخی شهر شیراز شده‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG