لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

واکنش‌های گسترده تلاشگران میراث فرهنگی به اظهارات ضرغامی درباره تعرض به حریم پاسارگاد


پاسارگاد، آرامگاه کوروش کبیر
پاسارگاد، آرامگاه کوروش کبیر

در آستانه روز بزرگداشت کوروش، عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری، و صنایع دستی از لزوم آزاد شدن برج سازی و حفر چاه در حریم میراث بین المللی پاسارگاد سخن گفته و وعده حل این مشکل را داده است.

این اظهارات با مخالفت شدید کارشناسان و تلاش‌گران میراث فرهنگی روبرو شده است. آنها هشدار داده‌اند که اظهاراتی از این دست می‌تواند پاسارگاد را از فهرست یونسکو حذف کند.

واکنش کارشناسان و تلاشگران میراث فرهنگی به اظهارات ضرغامی در زمینه تعرض به حریم پاسارگاد چنان شدید و گسترده بود که وی در صدد اصلاح برآمد و گفت که وزیر میراث فرهنگی هیچوقت «ادعا نمی‌کند که من می‌خواهم کنار مقبره کوروش چاه حفر کنم.»

به گفته کارشناسان، سیاست انقباض یا تجاوز به حریم ۱۴۰۰ هکتاری پاسارگاد تعرض به مقررات پذیرفته شده یونسکو توسط ایران است که پیامدهای نامطلوبی برای گردشگری ایران خواهد داشت.

اسماعیل کهرم، کارشناس محیط زیست، نیز در مخالفت با حفر چاه‌های عمیق که موجب فرونشست زمین و ویرانی آثار باستانی می‌شود، گفته است: «مردم پاسارگاد می‌توانند از راه درآمد توریسم، که ظرفیت وجود این مقبره و بناهای تاریخی و فرهنگی در آن منطقه به یادگار گذاشته، از انجام فعالیت‌های کشاورزی بی‌نیاز شوند.»

تلاشگران میراث فرهنگی و تورگردانان می‌گویند که ممنوعیت بازدید از آرامگاه کوروش هخامنشی در آبان هر سال، تجربه دستگیری گردشگران در روز کوروش، و امنیتی کردن این رویداد محبوب جوانان ایران در سال‌های گذشته، بیانگر آن است که مشکل اصلی برای حکومت خود پاسارگاد است، نه ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی برای مردم منطقه.

XS
SM
MD
LG