لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

محاکمه سه فعال مدنی؛ سپیده قلیان در دادگاه علنی شرکت می‌کند


رفیق سلیمی (راست)، سپیده قلیان، زینب زمان
رفیق سلیمی (راست)، سپیده قلیان، زینب زمان

منابع خبری، گزارش‌هایی درباره برگزاری دادگاه سه کنشگر مدنی و کارگری منتشر کرده‌اند. سپیده قلیان، فعال مدنی زندانی، اعلام کرده است که در دادگاه علنی خود شرکت می‌کند، دادگاه زینب زمان، فمنیست و کنشگر مدنی، روز چهارم مرداد برپا می‌شود و جلسه محاکمه رفیق سلیمی، فعال کارگری، نیز به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

  • سپیده قلیان: در دادگاه علنی شرکت می‌کنم

سپیده قلیان روز سه‌شنبه ۲۷ تیر، در نامه‌ای از زندان اوین با اعلام این‌که پیشتر اعلام کرده بود «در دادگاه نمایشی جمهوری اسلامی» شرکت نمی‌کند، گفت: از آن‌جا که به او ابلاغ شده است که جلسه رسیدگی به پرونده شکایت «بازجو خبرنگار، آمنه سادات ذبیح‌پور» به صورت علنی برگزار می‌شود، در آن حضور خواهد یافت.

این زندانی سیاسی افزود: «از آن‌جایی که هیچ ترسی از بازگویی حقیقت در ملأعام ندارم، تصمیم گرفتم در این بیدادگاه شرکت کرده و از خود دفاع کنم.»

او ابراز امیدواری کرد «در میان خیل امنیتی‌کاران خبری و فرهنگی» وابسته به جمهوری اسلامی، «خبرنگاران و فعالانی» را ببیند که «به سراغ حقیقت آمده‌اند.»

جلسه این دادگاه صبح چهارشنبه ۲۸ تیر برگزار خواهد شد.

  • زینب زمان روز چهار مرداد به محاکمه می‌شود

ابوذر زمان، برادر فعال مدنی زینب زمان که وکیل دادگستری است، در توییتی اعلام کرد که روز دوشنبه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی «کیفرخواست و زمان جلسه رسیدگی» به پرونده خواهرش «به عنوان وکیل» به او ابلاغ شده است.

به گفته وی، جلسه دادگاه «چهار مرداد» خواهرش برای رسیدگی به عناوین اتهامی «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» برپا می‌شود.

  • برگزاری دادگاه «ویدئو کنفرانسی» برای رفیق سلیمی

اتحادیه آزاد کارگران ایران روز دوشنبه گزارش داد که جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات رفیق سلیمی، فعال کارگری که در زندان مرکزی سنندج زندانی است، روز یکشنبه ۲۵ تیر، از طریق «ویدئو کنفرانس» برگزار شده است.

بنا بر این گزارش، جلسه دوم دادگاه به «۱۵ روز دیگر»، روز نهم مرداد، موکول شده است.

پیش از این، رفیق سلیمی روز ۲۷ فروردین سال جاری به شعبه دوم دادگاه انقلاب و عمومی سنندج احضار شده بود.

در این جلسه، اتهام‌های «ایجاد گروه‌های غیرقانونی و اقدام علیه امنیت ملی کشور» و «افساد فی‌الأرض» به رفیق سلیمی تفهیم شد و خانواده‌اش گفته‌اند که این فعال کارگری از خود دفاع کرده است.

بنا بر این گزارش، رفیق سلیمی به همراه پسرش فواد سلیمی در روز هفتم آذر ۱۴۰۱ به دست نیروهای امنیتی سنندج بازداشت شدند. او روز ۲۸ دی؛ «پس از گذشت بیش از ۵۰ روز بازداشت و شکنجه در بازداشتگاه‌های اداره اطلاعات، به زندان مرکزی سنندج» انتقال یافت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران گزارش داد که این فعال کارگری «بیمار است» و به «دسترسی روزانه به درمان» نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG