لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی: سپیده قلیان مرتکب اهانت شده است


سپیده قلیان- فعال کارگری و مدنی (آرشیو)
سپیده قلیان- فعال کارگری و مدنی (آرشیو)

سخنگوی قوه قضائیه دلیل بازداشت سپیده قلیان، فعال مدنی و کارگری، به فاصله چند ساعت پس از آزادی از زندان، را «ارتکاب اهانت» ذکر کرد.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۲۲ فروردین اتهام خانم قلیان را «اصرار به ارتکاب جرم» عنوان کرد.

بر پایه ویدیوهای منتشر شده، سپیده قلیان روز ۲۴ اسفند گذشته، پس از ۴ سال و ۷ ماه حبس، از زندان آزاد شد. او که همانند بسیاری دیگر از مخالفان حجاب اجباری از پوشیدن روسری خودداری کرده بود دقایقی پس از آزادی از زندان اوین، علیه رهبر جمهوری اسلامی شعار داد و فریاد زد: «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک».

ساعاتی پس از انتشار این ویدیو در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای حکومتی سپیده قلیان را در حالی که همراه با خانواده‌اش در جاده قم-اراک به سمت استان خوزستان در حرکت بود، بازداشت کردند.

بازداشت این فعال مدنی، آن هم تنها چند ساعت پس از آزادی، با موجی از انتقادهای کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

محسن برهانی، حقوقدان، نیز قانون مورد استناد مقام‌های امنیتی و قضائی برای بازداشت سپیده قلیان را زیر سوال برد.

ماکس لوکس، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی سپیده قلیان، هم با ارسال نامه‌ای به سفارت جمهوری اسلامی به بازداشت مجدد این فعال مدنی و کارگری اعتراض کرد.

سپیده قلیان، در آبان ۱۳۹۷ در جریان اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت و به ۵ سال حبس محکوم شد.

این فعال مدنی در داخل زندان هم به افشاگری درباره وضعیت زنان زندانی و فشارهای امنیتی ادامه داد.

در جریان اعتراضات پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، معترضان خواستار پایان حکومت جمهوری اسلامی شدند و علیه علی خامنه‌ای شعارهایی همچون «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک» سر دادند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG