لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

سپیده قلیان به دو سال حبس و مجازات‌های تکمیلی محکوم شد


سپیده قلیان،‌ فعال مدنی در ایران
سپیده قلیان،‌ فعال مدنی در ایران

سپیده قلیان، فعال مدنی زندانی در اوین، به دو سال زندان و دو سال محرومیت از چند حق شهروندی محکوم شد.

شبکه خبری امتداد سه‌شنبه ۲۰ تیر گزارش داد، سپیده قلیان فعال مدنی که در بند زنان زندان اوین به سر می‌برد، علاوه بر دو سال زندان، به «منع عضویت در گروه‌های سیاسی و اجتماعی، ممنوعیت استفاده از تلفن هوشمند، و منع اقامت در تهران و استان‌های همسایه» به مدت دو سال محکوم شده است.

وب‌سایت کولبرنیوز نیز به نقل از مهدی قلیان، برادر سپیده قلیان، گزارش داد که محکومیت مجدد خواهرش به دو سال زندان به اتهام «توهین به رهبری» است.

بنا بر این گزارش،‌ او همچنین در رابطه با شکایت آمنه سادات ذبیح‌پور، معروف به «بازجو خبرنگار» صدا و سیما، با اتهام «تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب در فضای مجازی» و همچنین «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی در فضای مجازی» روز ۲۸ تیر به شعبه ۱۲۰۷ کیفری ۲ مجتمع قضایی کچویی تهران احضار شده است.

این زندانی سیاسی ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ پس از آزادی در مقابل زندان شعار «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک» سر داد و ساعاتی بعد در مسیر بازگشت به خانه در حوالی قم بازداشت شد.

فریاد سپیده قلیان پس از آزادی: «خامنه‌ای ضحاک می‌کشیمت زیر خاک»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:16 0:00

سپیده قلیان، سه‌شنبه ۲۲ فروردین در نامه‌ای که از داخل زندان به بیرون فرستاد و نسخه‌ای از آن به صدای آمریکا رسید تأکید کرد که مأموران هنگام بازداشت‌ او «از هیچ تحقیر و آزاری کم نگذاشتند» و توسط آنها «شدیدا ضرب و شتم» و «خ‍ِرکش» شده و مردی در راهروی بند ۲۰۹ زندان اوین با تهدید به «تجاوز» به او گفته است: «دست و پایت را می‌بندیم و حسابت را خیلی خوب می‌رسیم.»

این فعال مدنی با تأکید بر «فرمایشی و نمایشی» بودن دادگاه‌ها در ایران، جمهوری اسلامی را «حکومت اعدام اسلامی» خواند که «کاشفان فروتن چشمه و معترضین به استبداد، گروگان» آن هستند و ضمن آرزوی سرنگونی «ضحاک زمانه» تأکید کرد که در هیچ دادگاهی شرکت نخواهد کرد.

او همچنین در نامه‌ای دیگر که یکم خرداد نسخه کامل آن به صدای آمریکا رسیده، نوشته بود: «از سرزمینی به شما درود می‌فرستم که قدر و منزلت تفکر در آن را بیش از هر جایی باید در جد و جهد مستبدان در خفه کردن صدای نویسندگان و شاعرانش جُست.»

سپیده قلیان بیش از چهار سال را در زندان‌های اوین، بوشهر، و سپیدار اهواز گذرانده است.

XS
SM
MD
LG