لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

سنای آمریکا طرح علنی‌شدن اسناد مربوط به «اشیاء ناشناس پرنده» را بررسی می‌کند


ساختمان کنگره آمریگا در شب (آرشیو)
ساختمان کنگره آمریگا در شب (آرشیو)

مجلس سنا در روزهای آینده به بررسی یک طرح دوحزبی می‌پردازد که طبق آن دولت ایالات متحده ملزم به علنی کردن اسناد مربوط به مشاهدات احتمالی اشیاء ناشناس پرنده پس از دهه‌ها خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چاک شومر، رهبر دموکرات اکثریت سنا، به همواه سناتور جمهوری‌خواه مایک راوندز پیشگام این طرح برای اجباری‌کردن افشای اطلاعات مربوط به «پدیده‌های ناشناس هوایی» هستند.

طرح پیشنهادی ۶۴ صفحه‌ای این دو سناتور بلندپایه از روی قانون سال ۱۹۹۲ ایالات متحده الگوبرداری شده است که نحوه رسیدگی به اسناد مربوط به ترور جان اف کندی رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در سال ۱۹۶۳ را توضیح می‌دهد.

شومر و راوندز قصد دارند این طرح را به عنوان اصلاحیه‌ای برای بودجه نظامی سالانه ایالات متحده برای سال مالی جدید ارائه کنند.

حمایت شومر احتمالا بر بسیاری از همقطاران دموکرات او تأثیر خواهد گذاشت. راوندز نیز عضو کمیته اطلاعات و نیروهای مسلح سنا است.

شومر در بیانیه‌ای در روز جمعه گفت: «برای دهه‌ها، بسیاری از آمریکایی‌ها مجذوب اشیاء مرموز و غیرقابل توضیح بوده‌اند، و خیلی وقت است که باید پاسخی دریافت می‌کردند.»

او افزود که عموم «حق آن را دارند تا در مورد فناوری‌‌هایی دارای منشاهای ناشناخته، هوش غیرانسانی و پدیده‌های غیرقابل توضیح آگاه شوند.»

این اصلاحیه، دفتر ملی بایگانی و مدارک آمریکا را ملزم می‌کند اسناد و مدارک «پدیده‌های هوایی ناشناس» را از تمام دفاتر دولتی مربوطه جمع آوری کند. پس از آن، یک هیئت بازبینی باید علت محرمانه ماندن این اسناد را بیان کند.

سناتور راوندز گفت: «هدف ما اطمینان حاصل کردن از اعتبار هرگونه بررسی یا بایگانی اسناد و اطلاعات [مرتبط با پدیده‌های هوایی ناشناس] است.»

طبق این اصلاحیه، اسناد و مدارک باید حداکثر ظرف ۲۵ سال پس از ثبت‌شان، به طور کامل و به صورت عمومی افشا شوند، مگر اینکه رئیس جمهوری ایالات متحده گواهی کند که ادامه تعویق در انتشار علنی آنها به خاطر آسیب مستقیمی که می‌تواند به امنیت ملی وارد کند، ضروری است.

این اصلاحیه همینطور مشخص می‌کند که دولت فدرال بر هر فناوری به دست آمده با منشأ ناشناخته و هرگونه شواهد بیولوژیکی از «هوش غیرانسانی» که ممکن است توسط افراد یا نهادهای خصوصی کنترل شود، «تملک اجباری» خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG