لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۸

ناسا برای مطالعه «پدیده‌های هوایی ناشناس» تیم علمی مستقل تشکیل می‌دهد


آرشیو
آرشیو

سازمان ملی هوانوردی ‌و فضایی آمریکا، ناسا، اعلام کرد قصد دارد تیمی از دانشمندان را برای بررسی «پدیده‌های هوایی ناشناس» - که از آنها به عنوان «اشیاء پرنده ناشناس» و یا «بشقاب پرنده» نیز یاد می‌شود - گرد هم بیاورد تا عزم آمریکا در مورد این موضوع را نشان دهد.

ناسا با تاکید بر این که تمرکز این تیم بر شناسایی داده‌های موجود خواهد بود، این رویکرد را بهترین راه ممکن برای گرد‌آوری اطلاعات آینده و نحوه استفاده از آنها برای پیشبرد درک علمی از این مسئله دانست.

ناسا از دیوید اسپرگل، رئیس سابق بخش فیزیک کیهانی دانشگاه پرینستون آمریکا، برای رهبری این تیم علمی، و از دنیل اِوِنس، پژوهشگر ارشد در بخش مدیریت ماموریت‌های ناسا، برای هماهنگی این پژوهش دعوت کرده است.

آقای اونس گفت که قرار است تیمی از دانشمندان را تا پاییز تشکیل دهد، بعد از آن تقریباً ۹ ماه را صرف تهیه گزارشی کلی از یافته‌های خود خواهند کرد. اونس افزود که ناسا قرار است از «چند ده هزار دلار» تا بیش از صد هزار دلار صرف هزینه این پژوهش کند.

این اعلامیه یک سال پس از آن منتشر شد که دولت ایالات متحده گزارشی را منتشر کرد که توسط «دفتر اداره‌کننده اطلاعات ملی» با همراهی یک گروه عملیاتی تحت رهبری نیروی دریایی آمریکا گردآوری شده بود و مشاهداتی را که عمدتاً توسط پرسنل نیروی دریایی از «پدیده‌های هوایی ناشناس» گزارش شده بود شرح می‌داد.

دو مقام پنتاگون ماه گذشته، در اولین جلسه استماع کنگره در مورد «پدیده‌های هوایی ناشناس» شهادت دادند.

توماس زوربوچن، رئیس بخش علوم ناسا، در یک کنفرانس تلفنی به خبرنگاران گفت، آنچه که آنها واقعاً می‌خواهند انجام دهند این است که «تحقیقاتی را، بدون این که نتیجه آن را در ذهن داشته باشیم، آغاز کنیم.»

مقامات ایالات متحده «پدیده‌های هوایی ناشناس» را یک مسئله امنیت ملی توصیف کرده اند که ناسا نیز آن را تکرار کرده‌ است.

ناسا می‌گوید: «پدیده‌های ناشناس در جو، هم برای امنیت ملی و هم برای ایمنی هوایی مورد توجه هستند.»

به گفته ناسا، تعیین این که کدام رویدادها طبیعی هستند، اولین گام مهم برای شناسایی یا کاهش چنین پدیده‌های است که با یکی از اهداف ناسا که اطمینان از ایمنی وسایل ترابری هوایی است، مطابقت دارد.

ناسا، روز پنجشنبه در بیانیه‌ای که در سایت رسمی خود منتشر کرد، گفت که این سازمان هر چند بخشی از وزارت دفاع آمریکا نیست و شاید فعالیت‌های آن با امنیت ملی ارتباطی نداشته باشد، اما «یک برنامه فیزیک کیهانی فعال دارد که بر منشاء، تکامل، و توزیع حیات ماورای زمین تمرکز دارد» و ماموریت‌های علمی آنها همه به قصد یافتن نشانه‌هایی از حیات در ماورای جو کره زمین است.

سال گذشته وزارت دفاع آمریکا گزارشی منتشر کرد که نشان می دهد از سال ۲۰۰۴ به این سو ۱۴۴ گزارش در مورد مشاهده شیء ناشناس پرنده وجود دارد اما همه این موارد غیرقابل توضیح هستند. این نهاد تابستان سال گذشته گروه ویژه پدیده‌های هوایی ناشناس را تأسیس کرد تا گزارش‌های به دست آمده در این خصوص را بررسی کند.

به نوشته سی‌ان‌ان، قانون‌گذاران و پرسنل اطلاعاتی و نظامی که روی پدیده‌های هوایی غیرقابل توضیح کار می‌کنند، بیش از آن که نگران بازدید بیگانگان فضایی یا فرازمینی‌ها از زمین باشند، از احتمال آزمایش نوعی فناوری نسل بعدی ناشناخته در آمریکا توسط دشمن خارجی، بدون اطلاع ایالات متحده نگران هستند.

XS
SM
MD
LG