لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۸

نخستین نشست عمومی ناسا درباره پدیده‌های هوایی ناشناس


ساختمان ناسا

یک هیئت سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، ناسا، روز چهارشنبه دهم خرداد، نخستین جلسه عمومی خود را درباره «پدیده‌های هوایی ناشناس» برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این هیئت سال گذشته برای بررسی این ‌پدیده‌ها که به «یو‌اف‌او» شهرت دارند، تشکیل شد و قرار است که هفته آینده گزارش خود را منتشر کند.

این هیئت ۱۶ نفره که شامل متخصصان رشته‌های مختلفی مانند فیزیک و اختر زیست‌شناسی است، در ماه ژوئن گذشته برای بررسی مشاهدات پدیده‌های هوایی ناشناس و طبقه‌بندی نشده، و سایر داده‌های جمع‌آوری‌شده از بخش‌های دولتی و تجاری غیرنظامی تشکیل شد.

ناسا با انتشار خبر برگزاری این نشست گفت که تمرکز جلسه عمومی چهار ساعته روز چهارشنبه، «برگزاری مذاکرات نهایی قبل از انتشار گزارشی توسط تیم مطالعات مستقل سازمان در تابستان امسال است.»

تشکیل این هیئت، نخستین اقدام پژوهشی از این دست است که تاکنون تحت نظارت سازمان فضایی آمریکا در مورد موضوعی انجام می‌شود که زمانی، دولت آن را در اختیار انحصاری و مخفیانه مقامات نظامی و امنیت ملی قرار داده بود.

مطالعه ناسا جدا از تحقیقات جدید رسمی است که وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در مورد پدیده‌های هوایی ناشناس یا «یو‌ای‌پی» انجام می‌دهد که در سال‌های اخیر توسط هوانوردان نظامی مستند شده و توسط مقامات دفاعی و اطلاعاتی ایالات متحده تجزیه و تحلیل شده است.

ساختمان ناسا
ساختمان ناسا

تلاش‌های موازی ناسا و پنتاگون که هر دو با نوعی نظارت عمومی انجام شده‌اند، نقطه عطفی برای دولت محسوب می‌شود که دهه‌ها گزارش‌های مشاهده اشیاء پرنده ناشناس یا بشقاب پرنده‌ها را بی‌اعتبار دانسته است.

اصطلاح بشقاب پرنده که مدت‌ها با مفاهیم بشقاب پرنده و بیگانگان همراه بود، در اصطلاح دولتی به «یو‌ای‌پی» تغییر کرده است.

در حالی که برخی، مأموریت علمی ناسا را نویدبخش رویکردی بازتر به موضوعی می‌دانستند که مدت‌ها توسط نهادهای دفاعی تابو تلقی می‌شد، آژانس فضایی ایالات متحده از همان ابتدا اعلام کرد که نباید انتظار خاصی از این تحقیقات داشت.

ناسا ژوئن گذشته هنگام تشکیل این هیئت گفت: «هیچ مدرکی وجود ندارد که یو‌ای‌پی‌ها منشأ فرازمینی داشته باشند.»

این سازمان در بیانیه‌های اخیر خود لایه‌های بیشتری را برای تعریف مخفف یو‌ای‌پی ارائه کرد و از آن به عنوان «پدیده‌های غیرعادی ناشناس» یاد کرد. این نشان می‌دهد که این پدیده ممکن‌ است شامل مشاهداتی غیر از آنهایی که در هوا به نظر می‌رسند نیز باشد.

آرشیو
آرشیو

با این حال، ناسا درباره نشست عمومی روز چهارشنبه گفت که به عقیده این سازمان، یو‌ای‌پی‌ها «مشاهداتی از وقایع در آسمان است که نمی‌توان آنها را به عنوان هواپیما یا پدیده‌های طبیعی شناخته شده از دیدگاه علمی شناسایی کرد.»

مقامات دفاعی آمریکا گفته‌اند که فشارهای اخیر پنتاگون برای بررسی چنین مشاهداتی منجر به صدها گزارش جدید شده است که در دست بررسی هستند، اگرچه اکثر آنها به عنوان غیرقابل توضیح طبقه‌بندی می‌شوند.

یکی از مقام‌های یک بخش تحقیقاتی در وزارت دفاع آمریکا گفته که وجود حیات بیگانه هوشمند منتفی نیست اما هیچ شواهدی مبنی بر منشاء فرازمینی ارائه نشده است.

XS
SM
MD
LG