لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

سناتورهای خشمگین از عربستان سعودی به دنبال توقف حمایت آمریکا از آن کشور در یمن هستند


روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: در کنگره آمریکا، سناتورهای عصبانی از ریاض بر سر قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، احتمال دارد به زودی به طرحی رای بدهند که به حمایت آمریکا از مداخله عربستان در جنگ داخلی یمن پایان می دهد. این امر، در صورت وقوع، آنها را در مقابل کاخ سفید قرار خواهد داد.

انتظار می رود سنا این هفته این طرح را به رای بگذارد. جنگ ائتلاف تحت رهبری سعودی علیه شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن بدترین فاجعه بشردوستانه در جهان را به همراه آورده است.

سناتورهای تنظیم کننده این قطعنامه، در رای گیری در صحن سنا در اوائل سالجاری ناموفق بودند؛ ولی می گویند پس از قتل جمال خاشقجی در ماه اکتبر جهت وزش باد سیاسی تغییر کرده است.

سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، می گوید: «من در موضعم نسبت به عربستان سعودی در جای واقعا متفاوتی قرار دارم.»

بسیاری از سناتورهای جمهوریخواه بر سر نحوه برخورد با سعودی ها راه خود را از پرزیدنت ترامپ جدا کرده اند و می گویند عربستان سعودی باید با پیامدهای قتل خاشقجی روبرو شود.

سناتور کورکر معتقد است: «باید بهایی بابت آن پرداخته شود. عدم تعادل موجود در منطقه هم مورد توجه افراد قرار دارد.»

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه در مصاحبه ای با واشنگتن پست گفت حفظ روابط قوی با عربستان سعودی برای ایالات متحده اهمیت دارد: «آن ها متحدانی عالی هستند. بدون آنها اسرائیل مشکلات بیشتری می داشت. ما لازم است که یک موازنه در برابر ایران داشته باشیم.»

در آستانه این رای گیری، مایک پمپئو و جیم متیس، وزیران خارجه و دفاع ایالات متحده، روز چهارشنبه قانونگذاران را در جریان اوضاع در یمن و عربستان سعودی گذاشته اند. سناتور کورکر و سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام خواستار حضور جینا هسپل، مدیر سی آی ای، هم شده بودند.

در ماه مارس، قطعنامه پایان حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در یمن با ۵۵ رای مخالف در برابر ۴۴ رای موافق متوقف شد و به رای گیری نهایی نرسید.

منتقدان قطعنامه جدید هشدار می دهند که این امر موجب جسورتر شدن ایران در منطقه خواهد شد.

سناتور جمهوریخواه جان کورنن، نایب رئیس اکثریت در سنا، می گوید: «ما نمی توانیم نسبت به این واقعیت که این یک جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی است که در میانه جنگ داخلی یمن رخ می دهد، بی اعتنا باشیم.»

این قطعنامه حتی در صورت تصویب در سنا، بعید است از رای اکثریت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان کنونی برخوردار شود.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG