لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

سناتورهای دمکرات، شروطی برای حمایت از توافق صلح اسرائیل و عربستان تعیین کردند


۲۰ سناتور دمکرات کنگره آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور، شروطی را برای حمایت از تلاش‌های او برای برقراری توافق صلح بین اسرائیل و عربستان سعودی تعیین کردند.

به گزارش نشریه هیل، سناتورها در این نامه، که به رهبری کریس مورفی، سناتور ایالت ورمونت، نوشته شده است، بر اهمیت حفظ راه‌حل دو دولتی در روابط اسرائیل و فلسطینی‌ها تاکید کرده و از اسرائیل خواسته‌اند که از الحاق کرانه باختری، شهرک‌سازی و احداث پایگاه‌های غیرقانونی خودداری کند.

علاوه بر این، سناتورها از تعهدات نظامی احتمالی ایالات متحده در قبال عربستان سعودی، به ویژه در مورد اتهام جنایات جنگی در یمن، نگران هستند.

آنها با ابراز نگرانی نسبت به «برنامه غیرنظامی هسته‌ای» عربستان سعودی، خواهان پایبندی به معیارهای منع اشاعه هسته‌ای در هر توافقی، هستند.

سناتورها همچنین تاکید کردند که انتظار می‌رود سنا در مورد برخی از مفاد توافق دفاعی بین ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی، رای دهد.

آنها از عربستان سعودی به عنوان «رژیم خودکامه‌ای که مرتباً منافع ایالات متحده در منطقه را تضعیف می کند، سابقه عمیقا نگران کننده حقوق بشر دارد و یک برنامه سیاست خارجی تهاجمی و بی پروا را دنبال می کند» انتقاد کردند.

این نامه در حالی منتشر شده است که مذاکرات بین ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی برای برقراری توافق صلح بین این دو کشور شتاب گرفته است.

پیش‌تر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفته بود که دولت بایدن انتظار دارد در هر توافقی باید «پیشرفت در تعدادی از موضوعات» مورد نگرانی آمریکا حاصل شود.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده است که پیمان عربستان و اسرائیل ثبات بیشتری را برای خاورمیانه به ارمغان خواهد آورد و افزود که به رسمیت شناختن دولت اسرائیل توسط «متولی مقدس‌ترین مقدسات اسلام»، در سراسر منطقه طنین‌انداز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG