لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۲

انتقاد روسیه از تلاش‌های آمریکا برای عادی‌سازی روابط اسرائیل و کشورهای عربی


Israel Saudi Arabia
Israel Saudi Arabia

روسیه روز چهارشنبه آمریکا را به ترویج «عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی» پیش از توافق صلح اسرائیل و فلسطینی متهم کرد.

این اقدام آمریکا، به گفته روسیه، طرح صلح عربی که توسط عربستان سعودی در سال ۲۰۰۲ راه‌اندازی شده بود را دور می‌زند.

به گزارش آسوشیتد‌پرس واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل متحد در نشست ماهانه شورای امنیت درباره خاورمیانه، آمریکا را متهم کرد که با دور زدن طرح صلح عربی، روابط اسرائیل با کشورهای عربی را گسترش می‌دهد.

او افزود که این تلاش‌ها، در حالی که چارچوب حقوقی بین‌المللی برای حل و فصل صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها در حال از بین رفتن است، نه تنها «منطق ابتکار صلح عربی» را دور می‌زند، بلکه مانع از هر گونه چشم‌انداز احیای مذاکرات مستقیم بین فلسطینی‌ها و اسرائیل برای دستیابی به صلح و راه حل دوکشوری می‌شود.

او همچنین تلویحا از عربستان سعودی به دلیل برقراری روابط با اسرائیل و در عین حال گسترش شهرک‌سازی اسرائیل در مناطق فلسطینی انتقاد کرد.

این نشست شورای امنیت پس از سفر نایف السدیری، سفیر غیر مقیم عربستان سعودی در تشکیلات خودگردان فلسطینی، به کرانه باختری برگزار شد. سفر این سفیر به کرانه باختری، به عنوان یک نشانه مثبت از تلاش‌های عربستان برای بهبود روابط با فلسطین تلقی شد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه ۲۵ شهریور گفت که ایالات متحده با هدف دستیابی به توافقی «متحول کننده»، روی طرح «عادی‌سازی روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و اسرائیل» کار می‌کند، اما این روند همچنان جزئیاتی از جمله گروه‌های فلسطینی را نیز شامل می‌شود.

به گزارش بلومبرگ، وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: «ویژگی‌های هر توافقی، از نظر آنچه طرف‌های مختلف به دنبال آن هستند، چالش‌برانگیز است و بنابراین، در حالی‌ که من معتقدم توافق، بسیار ممکن است؛ اما به هیچ وجه قطعی نیست. اما ما معتقدیم که منافعی که از این توافق حاصل می‌شود ـ اگر بتوانیم به آن دست یابیم ـ قطعا ارزش تلاش آن را خواهد داشت.»

XS
SM
MD
LG